HABERLER

Dünyada koronavirüsden can kaybı 11 bini geçti

Küresel krizin adı “koronavirüs”. Dünyada yeni tip koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 11 bini aştı. En çok vakanın yaşandığı ülke sırasıyla İtalya, Çin ve İran oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “” internet sitesi, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 11 bin 417 olarak güncelledi.

Verilere göre, yeni tip koronavirüs yüzünden “en fazla can kaybının yaşandığı ülke” 4 bin 32 kişinin hayatını kaybettiği İtalya oldu.

İtalya‘nın ardından “ikinci en fazla ölüm”, Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı ve toplam 3 bin 255 kişinin yaşamını yitirdiği Çin ana karasında görüldü.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle “en fazla ölümün kayda geçtiği üçüncü ülke” olan İran’da ise 1433 kişi hayatını kaybetti.

Ekonomik Faaliyetler Durma Noktasında

En son yaşanan küresel finans krizi sonrası geçen 10 yılda potansiyel büyüme seviyesine ulaşamayan dünya ekonomisi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkan sorunlarla baş etmek zorunda kalıyor.

Son iki yılda Brexit, ticaret savaşları, AB’deki toplumsal hareketler ve dünya genelinde artan jeopolitik riskler küresel büyümeyi aşağı çekerken, 2020 yılında ise Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan Kovid-19 salgını ana gündem maddesi oldu.

Faiz indirimleri, parasal teşvikler, swap kanalları ve varlık alımları ile likitide sağlamaya çalışan merkez bankaları devreye girse de yatırımcılar alınan önlemleri yetersiz kalacağını düşünüyor. Tüm dünyada koronavirüs kaynaklı resesyon endişesi devam ederken hem arz hem talep tarafında yaşanan gerilemenin küresel ekonomik büyümeyi önemli oranda sınırlayabilir. Yılın ilk çeyreği için ise birçok ekonominin beklentilerin oldukça altında büyüyebileceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir