HABERLER

Dünyada Turist Sayısı 1 Milyar Azalabilir

Koronavirüs salgınının turizm üzerindeki etkilerini araştıran Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) uluslararası turist sayısının 2020 ilk çeyrekte yüzde 22 azaldığını bildirdi ve yılın tamamında bu sayının yüzde 60-80 düşebileceğini ifade etti.

UNWTO tarafından bugün yayınlanan Dünya Turizm Barometresi’ne göre koronavirüs salgınının önüne geçmek için birçok ülkede karantina tedbirlerinin uygulamaya konduğu Mart ayında uluslararası turist sayısı yüzde 57 azaldı. Bu, 67 milyon daha az turist ve yaklaşık 80 milyar dolar daha az gelir anlamına geliyor. Asya ve Pasifik bölgesinin en ağır darbeyi aldığını belirten UNWTO, bu bölgeye gelen turist sayısının 33 milyon azaldığını ifade etti. Avrupa’ya ise 22 milyon daha az turist geldi.

Turist Sayısı Yüzde 58-78 Azalacak

Uluslararası turizm için 3 farklı senaryo ortaya kolan UNWTO, bu senaryolara göre uluslararası turist sayısında düşüşün yüzde 58-78 arasında değiştiğini ifade etti. Uluslararası sınırların kademeli olarak açılacağı ve seyahat yasaklarının Temmuz başlarında gevşetileceği ilk senaryoya göre turist sayısı yüzde 58 azalacak. Uluslararası sınırların kademeli olarak açıldığı, seyahat yasaklarının gevşetilmesinin Eylül başına kaldığı senaryoda uluslararası turist sayısı yüzde 70 oranında azalıyor. Sınırların kademeli açıldığı ancak seyahat yasaklarının ancak Aralık başında gevşetildiği senaryoda ise turist sayısında düşüş yüzde 78 olacak.

Bu 3 senaryo 850 milyon-1,1 milyar daha az turist, 910 milyar ile 1,2 trilyon dolar daha az turizm geliri ve 100-120 milyon turizm istihdamının riske girmesi anlamına geliyor.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir