HABERLER

Dünyayı Ekonomilerini Derin Resesyon Bekliyor

Ünlü kredi derecelendirme şirketi Fitch Ratings’in 2020 yılına ilişkin baz tahmini derin bir küresel resesyon yaşanacağı yönünde olarak belirtirken, küresel ekonomik faaliyetlerin 2020 yılında yüzde 1.9 azalacağı tahmininde bulundu.

Virüsün kontrol altına alınamaması durumunda daha kötü etkileri olabileceği konusunda uyaran Fitch, ABD ekonomisi bu yıl yüzde 3.3 daralacak. Euro Bölgesi’nde ise GSYİH yüzde 4.2 gerileyecek. İngiltere ekonomisi yüzde 3.9, Çin ekonomisinin ise ilk çeyrekte görülen bozulmanın ardından yaşanacak toparlanma küresel resesyonun etkisiyle sert bir şekilde kısıtlanacağı aktardı ve Çin’n yıllık yüzde 2’nin altında büyüyeceği belirtti.

Fitch’e göre Avrupa Birliği (AB) ve ABD ekonomileri, karantina uygulamaları nedeniyle ikinci çeyrekte sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 8, yıllık olarak ise yüzde 28 ve yüzde 30 daralabilir.

Fitch baş ekonomisti Brian Coulton, baz senaryolarının ABD ve Avrupa GSYİH’lerinin 2021 sonuna kadar “virüs öncesi” seviyelere dönmeyeceğini işaret ettiğinin altını çizdi.

Şirket raporunda, “Analizimiz, karantina döneminin sekiz haftaya uzatılması ve ardından yavaşça kaldırılması durumunda, ABD ve Avrupa GSYİH’lerinde baz senaryomuzun üzerine ek olarak 2 puanlık düşüş ihtimalini barındırıyor.” denildi.

2019 ile karşılaştırıldığında 2020’de petrol talebinin birkaç bilyon varil/gün düşmesini beklediklerini kaydeden Kurum, 2020 yılı Brent petrol tahminini  varil başına yıllık ortalama 35 dolar seviyesine indirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir