HABERLER

E-ticaret sitelerinin reklam harcamaları iki katına çıktı

Perakende devleri Sokağa çıkma yasaklarının artması ile paket servislerini arttıran e-ticaret siteleri, Covid-19 salgınının siparişleri artırmasıyla reklam harcamaları iki katına çıktı. Walmart 150 bin, Amazon 100 kişi personel alacağını açıkladı.

COVID-19 salgını, ABD’de alışveriş alışkanlıklarında önemli bir değişime yol açtığından, e-ticaret siteleri reklam harcamalarını artırdı. E-ticaret sitelerinden gelen reklam harcaması, analitik firması MediaRadar’a göre, 17 Şubat’ta başlayan dört haftalık bir dönem için 4,8 milyon dolardan iki katına çıkarak 9,6 milyon dolara ulaştı.

E-ticaret siteleri, çevrimiçi alışverişe yönelen, evden çalışan, dışarı çıkmaktan kaçınan veya mağazalardan yeterince tedarik edilemeyen malları arayan insanların davranışınlarındaki ani değişime hızla uyum sağlamak zorunda kaldı.

E-ticaret siteleri, kısa vadede çevrimiçi reklam harcamalarını artırırken, koronavirüsün olumsuz ekonomik yansımalarının dünya çapındaki medya harcamalarını azaltması bekleniyor. EMarketer, 2020 yılında toplam medya harcamaları tahminini 712 milyar dolardan 691,7 milyar dolara çekmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart’ta pandemi olarak belirlediği koronavirüs ile ilgili endişelerin ortasında, Z kuşağı ve Y kuşağı için çevrimiçi alışveriş popüler olmuştur. Pazarlama şirketi Acosta tarafından yapılan bir ankette, 18 ila 39 yaşları arasındaki insanların %58’i mağazadan teslim alınan (store pick up) çevrimiçi market siparişi verdiklerini ve %30’u çevrimiçi alışverişlerini artırdıklarını söylemiştir. Araştırmaya göre, genel nüfusta mağazadan teslim alınan çevrimiçi market siparişi verenlerin oranı % 34 iken, % 25’i çevrimiçi alışverişlerini artırdıklarını söyledi.

Büyük Perakende Şirketleri Personel Alımı Açıkladı

Koronavirüs salgını sonrası dünyada artan talebi karşılamak için uluslararası devler tarafından yeni işe alımlar duyuruldu.

Perakende zinciri Walmart 150 bin kişi almayı planladığını açıkladı. Şirket ayrıca 2 Nisan’da tam zamanlı çalışanlara 300, yarı zamanlılara 150 dolar ek ödeme yapacağını söylerken, bir diğer dünya devi Amazon, artan siparişlere yetişebilmek için 100 bin işçi alacağını duyurdu.,

Tüm dünyada 70 binden fazla şubesi olan 7-Eleven 20 bin kişi alacağını ilan ederken, N95 maskeleri de üreten 3M talebi karşılamak için alım yapacağını bildirdi

Domino’s Pizza şubeleri için tam ve yarı zamanlı 10 bin eleman alımına başladığını bildirdi. PepsiCo  ise 6 bin kişi alacağını açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir