HABERLER

Erdoğan: Millet Kütüphanesi’nin bir benzeri İstanbul’a yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıldır devam eden AK Parti Siyaset Akademisi’nde bugüne kadar 74 bin kişiye eğitim verildiğini, yeni dönemde de 26 büyükşehir, 11 il merkezi ve iki ilçe olmak üzere toplam 39 noktada 12 bine yakın katılımcısıyla Siyaset Akademisi’nin faaliyetlerini sürdüreceğini kaydetti.

“Siyaset Akademide Başlar” sloganıyla gerçekleştirecek dokuz haftalık eğitim-öğretimi tamamlayan katılımcılardan yapılacak sınavda 70 ve üzeri puan alanlara başarı sertifikaları verileceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, akademiye eğitim için başvuranların üçte ikisinin teşkilatlarda görev almayan kişilerden oluşmasının, burada geleceğin siyasetçilerinin yetişeceğine dair işaret olduğunu belirtti.

“Dünyaya yalvarıyorduk”

Türkiye’nin enerji alanında yeni bir dönemin kapılarını açtığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim böyle sondaj gemimiz, sismik araştırma gemimiz böyle şeylerimiz yoktu. Dünyadan yalvar yakar acaba şöyle bir sismik araştırma getirebilir miyiz, sondaj gemisi getirebilir miyiz? Bir tane şöyle yarım yamalak bir gemi bir yerden bulmuşlardı, onunla beraber dolaşıyorlardı, bizim işte böyle bir sismik araştırma gemimiz var diyorlardı; ama şimdi onların hepsi tarih oldu. Şimdi iki tane bize ait sismik araştırma gemimiz var, bunun yanında şimdi üç tane de sondaj gemimiz var. Kendi denizlerimizde bütün bu araştırmaları yapabileceğimiz gibi, şimdi başka denizlerde de gidip araştırma yapabiliriz, bu imkâna kavuştuk” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile yapılan anlaşmaya değinerek, şöyle konuştu: “Şu anda Libya iyi gidiyor. O malum gayrimeşru bir Hafter var ya, o bir yerlerden malum asker desteği alıyor, güvenlik desteği alıyor ve biz de Libya’da askerî eğitim noktasında verdiğimiz destek, ondan sonra da yine orada ayrıca eğitimini alan askerlerle beraber şu anda Libya’da daha önce lehine gelişen yapıyı hamdolsun tersine döndürdük. Aynı şekilde İdlib, İdlib’de de gelişmeler şu anda lehe döndü. Üç tane şehidimiz var, mekânları cennet olsun. Fakat onun yanında tabii rejim güçlerinin kaybı çok büyük, onları tek tek anlatmama gerek yok ve mücadele orada hâlâ devam ediyor, edecek.”

“RUSYA İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”

Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini ve edeceğini, Türkiye’nin Adana Mutabakatı’na dayanarak İdlib’te bulunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi taciz eden kim olursa olsun tepesine bineriz. Akıl veriyor, ‘Esed’le gidip görüşsünler’ diyor. Sen daha Esed’i tanımazken ben onunla görüşüyordum, onun karakterinin ne olduğunu biliyorum. Çok seviyorsan sen git görüş, zaten adamların görüşüyor, aldıkları neticeler ortada. Ama şu anda Esed’in nasıl bir katil olduğunu, nasıl kendi vatandaşlarını haince öldürdüğünü görmüyorsan, sana ne diyelim ya? Şu anda Rusya’nın desteği olmasa, İran’ın desteği olmasa Esed’in ayakta durması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“Biz bu bölgede terör istemiyoruz. En batısından en doğusuna bu topraklar huzur toprağı olsun istiyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüzbinlerce vatandaşını öldüren bir Esed’i kalkıp da dost olarak görmek mümkün değil. Varsın o Bay Kemal’in dostu olsun, ama bizim dostumuz olamaz” dedi.

“Millet Kütüphanesine İlgi Yoğun”

Millet Kütüphanesi’nin bir haftada 35 bin ziyaretçiyi ağırladığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mimarisi, teknolojisi, kitap ve hizmet zenginliği ile ülkemize yakışır bir eser olan kütüphanemizi araştırmacılarımız ve öğrencilerimiz adeta bir cennet gibi sahiplendi. İnşallah İstanbul’da da Rami Kışlası’nı benzer bir medeniyet sembolü olarak ihya edip ülkemize kazandıracağız. Yakın zamanda inşallah onun inşaatına da başlıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir