HABERLER

EUR/USD paritesi güçlenen Dolar’la geriledi

Avrupa Merkez Bankası Alman mahkemesinin kararına rağmen daha fazla parasal teşvike hazırlanması sonucu Euro’nun dolar karşısında değer kaybetti. Geçtiğimiz haftayı 1.0845 seviyesinden kapatan Eur/Usd paritesinde yeni haftada aşağı yönlü baskı sürüyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) parasal teşvikine ilişkin Avrupa’nın en üst mahkemeleri arasında süregelen tartışmalar devam ediyor. ECB Başkanı Christine Lagarde büyük bir ihtimalle daha fazlasına hazırlanıyor. Lagarde, kurumunun 2.7 trilyon euronun (2.9 trilyon dolar) üzerindeki varlık alım programının yasal anlaşmazlıktan etkilenmediğini ve Euro Bölgesi’nin koronavirüs krizini aşması için ne gerekiyorsa yağacağını söyledi.

Birçok ekonomist ve yatırımcı için bu, neredeyse kesin olarak ayrı bir tahvil alım programı olan 750 milyar euroluk pandemi alım programını hızlandırmak anlamına geliyor.

Cuma günü verilerin ardından yükselişe geçen ABD Dolar Endeksi , bugün yeniden 100,0 seviyesi üzerinde 0.30 primli fiyatlanırken dolar, birçok para karşısında yükselişte. Geçtiğimiz hafta son bir ayın en yüksek seviyesine ulaşan ve dolar karşısında 1,1010 seviyesine yükselen euro bu hafta hem doların küresel piyasalarda değer kazanması hem de belirttiğimiz euro negatif gelişmelerle 1,0770’e geriledi.

12 Mayıs Güncel Euro Dolar Paritesi Yorumu

Teknik olarak fiyatlara baktığımızda aşağıda 1.0770 seviyesinin kırılması halinde önce 1.0730 ve ardından 1.0680 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.0820 seviyesinin kırılması halinde önce 1.0870 direncine doğru yükselişler sürebilir. Paritenin negatif bölgeden uzaklaşması için 100 günlük ortalama olan 1.1020 seviyesinin üzerinde kapanışlar yapması gerekmektedir. Aksi takdirde dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketin devam etmesi, teşvik paketlerininde yaşanan anlaşmazlıkların devam etmesi ve koronavirüs endişelerini sürmesi pariteyi aşağı yönde baskılamaya devam edebilir.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir