HABERLER

Euro 2020 Yılındaki Kazançlarını Sildi (Euro Dolar Yorum)

Euro sabahki yükselişinin ardından yeniden düşüşe geçti. Hem doların güçlenmesi hemde Avrupa Merkez Bankası’nın yeni bir parasal genişleme hamlesi yapması Eur/Usd paritesinde sert geri çekilmenin yaşanmasını sağladı. Euro dolar paritesi ne olur?

Avrupa Merkez Bankası (AMB) piyasaları sakinleştirmek ve koronavirüsün etkileriyle boğuşan Euro Bölgesi ekonomisini korumak için 750 milyar euro (820 milyar dolar) tutarında ek acil tahvil alım programı başlattı.

Dolar endeksinin son 3 yılının zirvesine çıkması gelişmiş ülkeler kurlarını baskılıyor.

Euro, 2020 yılındaki tüm kazançlarını sildi. Sene başında 1.0770 civarından olan Eur/Usd paritesi 1.1497 seviyesine yükselerek son 1 yılın en yüksek rakamına ulaşmıştı.

Dolar endeksinin 102 ile tar güçlenmesi hemde Avrupa Merkez Bankası’nın yeni bir parasal genişleme hamlesi yapması  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka’nın euroyu savunmak için tüm araçlarını kullanma niyetinde olduğunu belirterek,”ECB’nin ortak para birimine bağlılığının limitleri yok” açıklamasını yaptı.

Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı yok. Ancak piyasa tarafında korona virus salgınının etkilerini takip edilecek.

Euro Dolar Paritesi Teknik Analiz

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.0870’nın kırılması halinde önce 1.0810 ve arkasından 1.0740 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.0940 seviyesinin kırılması halinde önce 1.0980 seviyesine doğru yükselişler sürebilir. Paritenin negatif bölgeden uzaklaşması için 50 günlük ortalama olan 1.1040 seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar yapması gerekmektedir. Aksi takdirde dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketin devam etmesi ve koronavirüs endişelerini sürmesi pariteyi aşağı yönde baskılamaya devam edebilir.

Euro Dolar Yorumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir