HABERLER

Euro Son İki Haftanın Zirvesinden Geriledi (Güncel Eur Usd Yorumu)

Euro sabahki yükselişinin ardından yeniden düşüşe geçti. Hem doların gerilemesi hemde Avrupa Merkez Bankasının bir parasal genişleme hamlesi yapması Euro’nun yükselişlerini hızlandırsa da haftanın son işlem gününde kazançlarını korumayarak dolar karşısında geriledi. Euro Dolar paritesi ne olur?

Dolar endeksinin son 3 yılının zirvesinden gerilemesi ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülke param birimlerini değer kazandı. Koronavirüs salgınını takiben duyulan küresel resesyon endişeleri, 2,2 trilyon dolarlık ABD teşvik paketinin geçmesi ile ABD Dolar Endeksi 100 seviyesinin altına geriledi.

Euro,  son iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Sene başında 1.0770 civarından olan Eur/Usd paritesi, 1.0652 seviyesine gerileyerek 2020 yılındaki tüm kazançlarını silmişti. Fed ve ECB tarafından açıklanan teşvik paketleri ile destek bulan parite, 1.0650’den başlattığı yükselişini 1.1070’e taşıyarak son iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmazken, Eur/Usd paritesi anlık yüzde 0.25 düşüşle 1.1010 seviyesinde fiyatlanıyor.

Koronavirüs pandemisi bölge boyunca zarar vermeye devam ederken daha çok teşvik umutlarına rağmen yatırımcılar daha temkinli bir tutum sergiliyor.

Euro Dolar Paritesi Teknik Analiz

Teknik olarak fiyatlara baktığımızda aşağıda 1.0980’nın kırılması halinde önce 1.0950 ve arrdından 1.0910 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1030 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1080 direncine doğru yükselişler sürebilir. Paritenin negatif bölgeden uzaklaşması için 100 günlük ortalama olan 1.1080 seviyesinin üzerinde kapanışlar yapması gerekmektedir. Aksi takdirde dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketin devam etmesi, teşvik paketlerinin yetersiz kalması ve koronavirüs endişelerini sürmesi pariteyi aşağı yönde baskılamaya devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir