HABERLER

Euro Yükselişe Geçti! Euro Dolar Ne Olur?

Haftaya negatif başlangıç yapan Euro yükselişe geçti. 2020 yılında Euro/Dolar paritesi ne olur? Avrupa ortak para birimi Euro 2020 yılında yükselecek mi? Güncel Euro Dolar yorumu. İşte detaylar..

Euro dolar paritesi yeni yıla yükselişle başlasa da devam eden dönemde. Azalan risk iştahı ve koronavirüs endişesi ve Avrupa ekonomik verilerinin beklentilerin altında kalması ile düşüşünü sürdürerek, 1.0780 seviyesi ile son 3 yılın en düşük rakamına geriledi.

2019’un sonuna yaklaşırken aradığı yatırımcı iyimserliğini bulmuş gibi görünen paritede bu ivmesini 2020 yılı ilk çeyreğinde korumayı başaramadı.

Euroda yukarı yönlü pozisyon öneren Morgan Stanley’nin bu yıl için en fazla öne çıkardığı işlemler arasında yer alıyor. UBS Wealth Management ve Credit Agricole analistleri de bu görüşü paylaşanlar arasında.

Opsiyon piyasaları da Euro’ya yönelik güvenin iyileştiğinin sinyalini veriyor. Euro, risk iştahında ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin ilerleme kaydettiği yönündeki sinyallerden kaynaklı geniş çaplı artışın etkisiyle Cuma günü bir haftanın yükseğini gördü.

Uzman Euro/Dolar Yorumu

Euro Dolar  paritesi küresel büyüme revizyonlarına karşı özellikle hassas. Küresel piyasalarda yayılmakta olan korona virüsüne ilişkin endişelerin arttığı gözlenirken, takip edilen veriler ile birlikte gün sonunda paritenin art arda üçüncü gününde de yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak bakıldığında, 1.0810 altındaki geri çekilmelerde kalıcı olamadığı gözlemlenen paritenin yükselişlerine devam etmesi için 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,0940 direnci üstünde günlük kapanışlar yapması önemli olacak. Bu bölgenin aşılması ile paritede alım potansiyelinin 1,1050-1.1110 direncine doğru sürmesi beklenebilir. Ancak gerek Almanya gerek  Euro Bölgesi sanayi üretiminde yaşanan daralmanın risklerinin devam etmesi halinde paritenin yükselişleri bir miktar satış baskısında kalabilir. Olası kırılganlık ile bu baskının yoğunlaşmasına bağlı olarak ise aşağıda 1,0910 ve 1.0850 destek seviyeleri takip edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir