HABERLER

Evans: Ekonominin ikinci yarıda toparlanacağı konusunda iyimserim

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ekonominin yılın ikinci yarısında büyümeye dönebileceğinden umutlu olduğunu, ancak görünüm konusunda önemli miktarda belirsizliğin devam ettiğini belirtti ve beklenen toparlanmanın olması için politika cephesinde birçok şeyin doğru gitmesi gerektiğini vurguladı.

“Ekonominin izlediği patika henüz net değil” diye konuşan Evans, “Ekonominin yılın ikinci yarısında toparlanacağı konusunda iyimserim.Bu, ülkenin salgından kaynaklanan sağlık risklerini ortadan kaldırmaya, azaltmaya çalıştığı ortamda, ekonominin uzayan bir daralma yaşayacağı senaryosuna göre biraz daha büyük olasılık” dedi.

Evans konuşmasında, hali hazırda yüzde 4,4 olan işsizlik oranının onlu rakamlara çıkmasını beklediğini belirtirken, istihdamda toparlanmanın yavaş olacağını da vurguladı.

“ABD Ekonomisinde Toparlanma İkinci Yarıda Başlayabilir”

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte keskin şekilde daralmasının muhtemel olduğunu ve koronavurüs salgının yayılmasını önlenmesi için işletmelerin kapatılmaları nedeniyle işsizlik oranının on yıllardır görülmeyen seviyelere yükselebileceğini vurguladı. Ancak Clarida, toparlanmanın yılın ikinci yarısında başlaması  şansı bulunduğunu da ifade etti.

“Hayatlarımız boyunca ekonomik aktivitede gördüğümüz en ağır daralma ve işsizlikte en kötü yükselişle karşı karşıyayız” diye konuşan Clarida, 6 haftalık süreçte 30 milyondan fazla Amerikalının işsizlik sigortası için başvuruda bulunduklarına işaret etti. 6 haftada yaşanan istihddam kaybının “çok yüksek” işsizlik oranına yol açabileceğine dikkat çeken Clarida, “Kesinlikle, işsizlik oranı muhtemelen 1940’lardan bu yana görmediığimiz rakamlara yükselecek”diye konuştu.

Fed’in koronavirüsün ekonomiye kalıcı hasarını sınırlayabileceğinden umutlu olduğunu da belirten Clarida, işletmelerin yeniden açılmaları ve insanların işe dönmeye başlamaları ile birlikte yılın ikinci yarısında toparlanmanın başlaması olasılığı bulunduğunu vurguladı. Clarida, politika yapıcıların toparlanmanın mümkün olduğunca güçlü olması için adımlar atmakta olduklarını ifade ederken, toparlanmanın zamanlamasının virüse bağlı olduğunu da belirtti.

“Ekonomik Toparlanma Belirsizliğini Koruyor”

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, koronavirüs salgını hafiflediğinde, ABD ekonomisinde yaşanacak topanlanmanın hızı ve şeklinin nasıl  olacağının hala belirsiz olduğunu ve toparlanmanın bölgeler arasında  farklılıklar göstereceğini söyledi

“Salgın Devam Ederse Kriz Derinleşir”

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ekonomide kapanma ve  salgının yılın ikinci yarısına sarkması halinde ABD ekonomisinin derinleşen bir problemler seti ile karşı karşıya kalacağı uyarısında  bulundu.

Bullard ayrıca, Avrupa’nın koronavirüs salgınına uygun bir ekonomik yanıt bulmakta zorlanıyor gibi göründüğünü söyledi

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir