HABERLER

Faber: Türkiye dahil gelişen piyasalarda fırsatlar var

Uluslararası finans piyasalarındaki kriz tahminleri dolayısıyla “Doktor kıyamet” olarak bilinen yatırımcı Faber, uzun vadede doların gücünü kaybedeceğini, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişen piyasalarda yatırım fırsatları bulunduğunu söyledi.

Uluslararası finans piyasalarındaki kriz tahminleri dolayısıyla “Doktor kıyamet” olarak bilinen, The Gloom, Boom & Doom Report’un yayıncısı ve editörü İsviçreli yatırımcı Marc Faber, AA muhabirine, koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini değerlendirdi.

Faber, ABD’de hisse senetlerinin şubat ayında zirve yaptığını, şu anda gelişen piyasaların ABD’ye kıyasla son derece düşük seviyede olduğunu belirterek, “Bence Türkiye dahil olmak üzere düşük seviyede olan gelişen piyasalar (gelecek dönemde) hızlı bir şekilde yeniden yükselebilir. Piyasalarda mart ayından itibaren gereğinden fazla satış yapıldı. Yatırımcılar için gelişen piyasalarda gelecek 2-3 ay boyunca kazanma fırsatı var. Buna Türkiye de dahil.” diye konuştu.

“Altınlarımı satmayı düşünmüyorum”

Marc Faber, yatırımlarının; gayrimenkul, hisse senedi, tahvil ve kıymetli metaller olmak üzere 4 temel alanda bulunduğunu bildirdi.

Faber, bu yıl kıymetli metaller ve ABD’deki hazine tahvillerinin ABD dolarının güçlü olmasıyla iyi performans gösterdiğini ancak gelecek 2-3 hafta ya da 2-3 aylık dönemde ABD hazine tahvillerinin iyi performans göstermeyebileceğini söyledi.

Altının biraz fazla popüler olduğunu düşündüğünü ifade eden Faber, “Bu yıl altında bir düzeltme yılı olabilir. Öte yandan, altınlarımı satmayı düşünmüyorum. Onlar benim emeklilik fonum gibi…” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir