HABERLER

Faiz Kararında Koronavirüs Belirleyici Olacak

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve New York Fed Başkanı John Williams, 18 Martta gerçekleşecek olan FOMC toplantısı faiz kararı öncesi değerlendirmelerde bulundu.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Federal Açık Piyasa Komitesinin 17-18 Mart’ta yapacağı toplantıda yeni bir faiz indirimine gidilip gidilmeyeceğine karar verirken koronavirüsün hangi hızla ve ne kadar yayıldığını önemli bir faktör olacağını söyledi.

“Koronavirüs, COVIC 19, vakası sayısı daha fazla faiz indirimi yapmamız gerekip gerekmediği konusunda yargıya varmamızda önemli bir faktör olacak”diye konuşan Kaplan, “Mart toplantısında ne yapılacağına karar vermek için çok erken” dedi.

Fed’in bu hafta yaptığı 50 baz puanlık faiz indirimine destek verdiğini de ifade eden Kaplan, Fed’in 50 baz puanlık indirimi hisse senedi piyasasındaki cari zayıflığı düzeltmek için değil önümüzdeki haftalarda finansal şartlarda sıkılaşmanın savuşturulması için yaptığını da vurguladı.

Kaplan konuşmasında ABD ekonomisindeki kötüleşmenin bir veya bir buçuk çeyrek dönem kadar devam edebileceğini, Fed’in ekonomik tahminlerini Mart ayı içinde yayınlayacağını ve bu tahminlerin Aralık ayında yapılanlardan farklı görüneceğini belirtti.

Kaplan, Fed’in bu hafta yaptığı faiz indirimi sonrasında koronavirüsün etkilerini yavaşlatmak için başka hangi tedbirlerin alınabileceği üzerinde çalışmakta olduklarını söyledi. Kaplan, Fed’in daha önce açıklamış olduğu tahvil alımlarının ve repo operasyonlarının baharda azaltılması yönündeki planın devam ettirilip ettrilmemesinin de koronavirüse karşı adımlar çerçevesinde yeniden değerlendireceğini vurguladı. Kaplan, “Şu noktada, tahvil alımının azaltılması planında değişiklikten söz etmek istemiyorum, ancak durumu izlemeye ve değerlendirmeye devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunu yapmak için zamanımız var” dedi.

Koronavirüs Gelişmelerini Yakından Takip Ediyoruz

New York Fed Başkanı John Williams, koronavirüsün ABD ekonomisi için “gelişen riskler” yarattığını ve Fed yetkililerinin gelişmeleri yakından takip etmekte olduğunu söyledi.

Fed yetkililerinin, global ekonomiyi virüsün yarattığı aşağı yönlü risklerden koruma çabaları çerçevesinde dünyanın her yerinden merkez bankaları ile koordinasyon içinde olduklarını belirten Williiams, koordine hareket ederek finansal piyasaların düzgün çalışmaya devam etmelerinin sağlanmasının amaçlandığını vurguladı.

“Görünüm gelişiyor, evrimleşiyor ve oldukça belirsiz” diye konuşan Williams, “Önümüzdeki haftalar ve aylarda gelişmeleri ve ekonomik görünüm için etkilerini yakından izlemeye devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir