HABERLER

Fed 100 Baz Puan Faiz İndirdi! Dolar/TL’de Son Durum

ABD Merkez Bankası(FED) 17-18 Mart’ta gerçekleşecek FOMC toplantısını beklemeden faizleri sıfıra çekti. Federal Açık Piyasa Komitesi fonlama faizini yüzde 0 – 0.25 aralığına çekti. Ayrıca banka 700 milyar dolarlık genişleme programı açıkladı.

Fed’den şahin faiz kararı. ABD Merkez Bankası 100 baz puanlık faiz indirimine giderek 1,00-1,25 aralığında bulunan fonlama faizini yüzde 0 – 0.25 aralığına çekerken, tahvil alımlarını en az 700 milyar dolar artırma taahhüdünde bulundu.

Fed faiz kararı sonrası haftalık kapanışını 6.33 seviyesinden gerçekleştiren Dolar/TL paritesi 6.28 seviyesine geriledi.

Koronvirüs salgınına karşı ABD ekonomisine tampon oluşturmaya çalışan politika yapıcılar en son 3 Mart Salı günü acil toplanarak 50 baz puan faiz indirimine gitmişti.

Ayrıca bankalara 90 gün süre ile reeskont penceresinden borçlanma imkanı tanırken, rezerv karşılık oranlarını sıfıra indirmek gibi bazı ek tedbirler alan Fed, swap hatlarıyla küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için beş merkez bankasıyla koordine çalışacak.

Fed tarafından yapılan açıklamada, “Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) açıklamasında “Fed, ekonominin son olayların etkisini atlattığı ve istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine yöneldiğine ikna olana kadar faizleri sıfıra yakın tutacak. Bu adım, ekonomik faaliyetler, güçlü iş gücü piyasası koşulları ve enflasyonun Komite’nin yüzde 2 simetrik hedefine dönmesi konusunda destekleyici olacaktır.” dendi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Fed’in olağanüstü bir toplantı yaparak faizi sıfıra indirmesi sonrası düzenlediği basın toplantısında Fed’in faizleri yeniden yükseltmeden önce sabırlı olacağını söyledi.

Koronavirüsün ABD ve dünya genelinde çok derin bir etkisinin olduğunu belirten Powell, ABD bankalarının güçlü olduklarını, sermaye ve likidite seviyelerinin yüksel olduğunu, bunun yanı sıra kredi sağlamak için iyi konumlandıklarını vurguladı. “Koronevirüs kısa vadede ekonomi üzerinde ciddi bir etki yapacak. Yurt dışındaki zayıflık bir süre için ABD’nin ihracatı üzerinde baskı yapacak” diye konuşan Powell, “ABD’de finansal şartlar kayda değer şekilde sıkılaştı. Bugünkü adımlar ABD ekonomisine yardım edecek ve normale daha enerjik dönüşü destekleyecek” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir