HABERLER

Fed/Bowman: ABD bankacılık sistemi dayanıklı


Federal Reserve yöneticilerinden Michelle Bowman, ABD’nin bankacılık sisteminin Silicon Valley Bank’ın çöküşünden ve eyalet düzenleyicilerinin Signature Bank’a el koymasından sonra bile istikrarlı bir şekilde faaliyetleirne devam ettiğini söyledi.

 

Bowman, “ABD bankacılık sistemi, sistem genelinde güçlü sermaye ve likidite ile dirençli ve sağlam bir temel üzerinde duruyor. Fed Yönetim Kurulu, finansal piyasalardaki ve finansal sistem genelindeki gelişmeleri dikkatle izlemeye devam ediyor” dedi.

ABD, First Republic ve diğer bankalardaki gelişmeleri izliyor

Beyaz Saray yetkilisi, Silicon Valley Bank’ın (SVB) geçen hafta iflas etmesinin ardından mevduat sahiplerini korumak için alınan önlemlerin ardından Beyaz Saray’ın First Republic ve diğer küçük bankalardaki gelişmeleri dikkatle izlediğini açıkladı.

Yetkili, diğer bölgesel bankalarda risk olup olmadığı sorusu üzerine, ABD bankacılık sisteminin şu anda çok daha iyi bir konumda olduğunu ve mevduat sahiplerinin fonlarının korunacağına güvenmeleri gerektiğini belirtti.

Yetkili, “Bu süreci tamamladığımızdan emin olmak için çok zaman harcıyoruz. Beyaz Saray, SVB ile hemen hemen aynı büyüklükteki diğer bankalardaki olası sorunlar hakkında Hazine ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu ile yakın temas halinde” dedi.

 

Fed müdahalesine rağmen daha fazla banka batacak

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir