HABERLER

FED’den ABD Ekonomisine 2.3 Trilyon Dolar Destek

FED’den kredi desteği. ABD Merkez Bankası, ABD ekonomisini koronavirüs salgını ile mücadelede güçlü tutmak için bir adım daha attı ve, yerel yönetimler ile KOBİ’ler için 2,3 trilyon dolar büyüklüğünde yeni destek açıkladı.

10 bin çalışana kadar olan şirketlere 4 yıl vadeli kredi için bankalar ile birlikte çalışacak olan FED, eyaletlerden doğrudan tahvil alacak ve reel ekonomiden 600 milyar dolara varan kredi alımı yapacağını ve reel ekonomiden kredi alımı için ABD Hazinesi’nin kendisine tahsis ettiği 75 milyar dolar sermaye desteğini kullanacağını duyurdu.

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell yaptığı açıklamada, “Bizim ülkemizin en büyük önceliği kamu sağlığı krizinin üstesinden gelmek, hastalara bakım sağlamak ve virüsün daha fazla yayılmasını engellemek olmalı. Fed’in rolü ekonomik aktivitenin sınırlandığı bu dönemde mümkün olduğu kadar rahatlama ve istikrar sağlamak ve bizim bugün attığımız adımlar er ya da geç yaşanacak toparlanmanın mümkün olduğu kadar güçlü olmasının sağlanmasına yardım edecek” diye konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir