HABERLER

Finansal Hizmetler Güven Endeksi 2.9 Puan Geriledi

TCMB,  Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mart ayında 2.9 puan azalarak 157.9 seviyesine geriledi.

Finansal sektörde faaliyet gösteren 157 kuruluşun yanıtlarından  elde edilen Mart 2020 Finansal Hizmetler Anketi sonuçlarına göre, 2020 yılı Mart ayında FHGE, bir önceki aya göre 2,9 puan azalarak 157,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talep FHGE’yi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki iş durumunu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi azalış yönünde etkilediği gözlenmektedir.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği gözlenmektedir. Son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise zayıfladığı görülmektedir.

Son üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü değerlendirmelerin güçlenerek, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıflayarak devam ettiği gözlemlendi.

2020 yılı Mart ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, 65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörlerinde sırasıyla 2,8, 2,6 ve 9,6 puanlık azalış olduğu görülmektedir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir