HABERLER

Fitch Solutions 2020’de Türkiye’de yüzde 3.4 daralma bekliyor

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch Ratings’in iştiraki Fitch Solutions bu yıl Türkiye’de yüzde 3.4 daralma beklediğini açıkladı.

Fitch Solutions’un bugün düzenlediği ve KOVİD-19 salgını ortamında Türkiye’nin makroekonomik görünümün tartışıldığı webinarda konuşan Langham, Türkiye’nin olgunlaşmış bir ödemeler dengesi krizinde kaçınacağını, dışarıdan swap hatlarının biraz desteği ile sorunların üstesinden geleceğini öngördüklerini belirtti.

Fitch Solutions kurum analisti Michael Langham, bu yıl Türkiye’de yüzde 3.4 daralma beklediklerini, gelecek yıllarda ise ılımlı bir toparlanma olacağını açıkladı

Türkiye’nin atacağı adımlar arasında ithalat için iç talebin keskin şekilde bastırılması ve sermaye çıkışlarına ilişkin daha sıkı kontrolller uygulanmasını da içerebileceğini ifade eden Langham, yılın ikinci yarısında global ekoonomide kademeli bir toparlanma olacağını ve Türk hükümeti ve bankacılık sektörü üzerinde finansman baskılarının hafifleyeceğini öngördüklerini de anlattı.

Langham, “Ancak büyüme ve potansiyel bir ödemeler dengesi krizi için riskler aşağı yönlü” ifadelerini de kullandı. İthalat talebindeki keskin düşüş nedeniyle Türkiye’nin cari işlemler fazlası verdiğini de belirten Langham, Türkiye’nin çöken petrol fiyatları ve düşük iç talebe bağlı olarak 2020’de enerji ithalatından 8-10 millyar dolar tasarruf sağlamasını beklediklerini de ifade etti. Bununla birlikte Longham, enerji harcamalarından elde edilen bu tasarrufun, turizm sektöründeki kayıplarla dengeleneceğini de belirtti.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir