HABERLER

Fitch’den daha önce görülmemiş ‘küresel resesyon’ uyarısı

ABD’li yatırım bankası ve kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle “benzeri görülmemiş” bir küresel resesyon beklendiğini belirterek, küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,9 ve Türkiye ekonomisinin yüzde 2 daralacağını öngördü.

Sene başından bu yana üçüncü kez güncellenen ‘Küresel Ekonomik Görünüm’ raporunda, Kovid-19 salgınına karşı alınan tecrit önlemlerinin uzaması ve gelen veriler doğrultusunda küresel ekonomik büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizyon eden Fitch Ratings, küresel ekonominin 2020’de yüzde 3,9 daralmasının öngörüldüğü ve “benzeri görülmemiş” bir resesyon beklendiği bildirdi. Fitch, 2 Nisan’da yayınlanan raporunda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 1,9 küçüleceğini tahmin etmişti.

2020’de Euro Bölgesi için yüzde 7 küçülecek

Kurum, Euro bölge ekonomisinin bu yıl yüzde 7 daralmasının beklendiği, 2021’de ise yüzde 4,3’lük bir büyüme öngörürken, ABD ekonomisinin de bu yıl yüzde 5,6 daralacağı, 2021’de yüzde 4,3’lük büyüme göstereceği tahmininde bulundu.

Türkiye ekonomisi için yüzde 2’lik daralma tahmini

Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde de aşağı yönlü revizyonlar yapıldığı belirtilen raporda, Türkiye ekonomisiyle ilgili tahminlerde bulunan Fitch, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2 daralacağı, 2021’de yüzde 4,9 büyüyeceği öngörüsünde bulundu.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir