HABERLER

Gelişmekte Olan Ülke Borsa Fonlarından Rekor Çıkış

Satışların zirveye ulaştığı mart ayında gelişmekte olan ülkelerin borsa yatırım fonlarından rekor çıkış gerçekleşti.

Koronavirüs salgınına dair artan endişeler sonucunda pay piyasalarında sert satışlar gözlenlenmiş ve küresel borsalar yüzde 40’a yakın değer kaybetmişti. Yayımlanan mali teşvik paketleri ve sınırsız parasal genişleme adımları ile kazançlarının bir kısmını geri alan endeksler nisan ayını kazançla geçmeye hazırlanıyor.

Oluşan satışlara paralel son dönemde gelişmekte olan ülkelerin borsa yatırım fonlarından rekor çıkış gözlemleniyor Kurulduğu günden beri sürekli para girişi olan ve gelişmekte olan ülke hisse senetlerine yatırım yapan Borsa yatırım fonlarından (ETF) son dönemde çıkışlar gözlemlenmeye başlandı.

Kurulduğu 2012’den bu yana düzenli olarak varlık büyüklüğü artan ve 64.2 Milyar Dolar’a kadar yükselen ETF’ten geçtiğimiz hafta Perşembe günü 663 Milyon Dolar’lık rekor para çıkışı yaşandı.

Yatırımcılar gelişen piyasa hisse senedi ve tahvillerine yatırım yapan ETF’lerden geçtiğimiz hafta art arda sekizinci kez çıkış gerçekleşirken, MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksi yıl başından bu yana %20,6 değer kaybetti.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir