HABERLER

Goldman Sachs: Altın Fiyatları Dönüm Noktasında

Altın fiyatları 2020 yılında ne olacak? Ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, altının Fed’in kararları sonrası “dönüm noktası”nda olduğunu kaydetti ve alım tavsiyesinde bulundu. Altın fiyatlarında yükseliş sürecek mi?

Altın fiyatları ABD Merkez Bankası sınırsız parasal genişleme adımı sonrası değer kazanımı arttırarak yükseliş hızlandırdı. Altın bugün yüzde 1.9 yükselerek ons başına 1,582.63 dolara kadar çıkmasının ardından 1,576 dolar civarına geri çekildi. 2020 yılına 1470 dolar seviyesinde başlangıç yapan spot altın fiyatları likitide sıkışıklığı ile yatırımcıların pozisyon kapatması ile tüm kazanlarını silerek 1453 dolara kadar geri çekilme yaşamasının ardından dün ve bugün yaşanan yükselişin devamında yılbaşından bu yana yüzde 3.8 arttı.

Altın Fiyatları Dönüm Noktasında

Goldman Sachs Group Inc., Fed’in “açık uçlu” parasal genişlemesinin fonlama streslerini ortadan kaldıracağını ve gelişen piyasa talebindeki düşüşün negatif etkilerini gidereceğini kaydederek, Aralık 2020 vadeli altın kontratında alım tavsiyesinde bulundu.

Aralarında Jeffrey Currie ve Mikhail Sprogis’in bulunduğu Goldman analistleri, 23 Mart tarihli notlarında, “Muhtemelen korku sonucu gelen alımların, tıpkı Kasım 2008’de olduğu gibi, likidite ihtiyacından gelen satış baskısına ağır basmaya başlayacağı yer olan dönüm noktasındayız” dedi.

Banka, 2020 Yılı Altın Tahmini Teyit Etti

Goldman, 2008 yılında, altın için dönüm noktasının Fed’in Kasım ayında 600 milyar dolarlık parasal genişleme programını ilan etmesi olduğunu ve bunun ardından altının hisse senetleri ve emtiadaki düşüşün devam etmesine karşın yükselmeye başladığını belirtti.

Goldman Sachs analistleri, 12 aylık altın fiyat hedefi olan ons başına 1,800 doları tekrar teyit ederek, “Bu nedenle, hem kısa hem de uzun vadeli altın görünümü oldukça fazla yapıcı görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ons Altın Fiyatları Ne Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir