HABERLER

Goldman Sachs: TCMB TL’deki kaybı durdurabilmek için faiz artırabilir

Ünlü yatırım bankası ve finansal danışmanlık hizmetleri veren Goldman Sachs, Merkez Bankası’nın Türk Lirası’ndaki değer kaybını önleyebilmek için acil faiz artırımlarına gidebileceğini belirtti.

Kurum ekonomistleri Murat Unur ve Clemens Grafe tarafından hazırlanan raporda, Türk Lirası üzerindeki baskının, negatif reel faizler, Merkez Bankası’nın devlet tahvili alımlarından kaynaklanan lira arzındaki artış ve lokal varlıklardan çıkışlardan dolayı muhtemelen süreceğini bildirdi.

“Faiz Artırımları Gelebilir”

Türk Lirası’nın daha da değer kaybetmesini önlemek için acil faiz artışları riski gördüklerini aktaran Ekonomistler, ” Son politika kararlarının bizi yetkililerin çıkışlar ya da diğer dış gelişmelerden daha az endişe duyduklarını düşünmeye yöneltmesinden dolayı, bunun nihayetinde lokal gelişmelere bir tepki olarak geleceğini düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir