HABERLER

Görsel Arama Teknolojisi Tüketicilerde Heyecan Uyandırdı

Görsel arama nasıl yapılır? Perakende ve teknoloji konusunda, özellikle görsel arama konusunda büyük bir coşku var. Ancak görsel arama henüz ana akım olmasa da, ViSenze tarafından yapılan Kasım 2019 tarihli ankete göre, ABD’li İnternet kullanıcılarının yarısından fazlası alışveriş deneyimlerinin bir parçası olarak görsel aramayı kullanmanın heyecan verici olduğunu belirtmiştir.

Görsel arama teknolojisi, tüketicilerin gözledikleri bir şeyin resmini çekmelerini ve görsel bir arama motorunun onları bir ürün sayfasına yönlendirmesine olanak tanımaktadır. Bu da bir ögenin birinin ilgisini çektiği durumlarda yardımcı olur, ancak ürünün nereden satın alınabileceği konusunda bilgi eksikliği bulunmaktadır.

Instagram ve Pinterest’teki gibi satın alınabilir içerik teknolojisi araştırmaya katılanların %43’ünü heyecanlandırmaktadır. Katılımcıların %20’si artırılmış gerçeklik teknolojisinden, %7’si ise sohbet robotlarından etkilendiğini belirtmiştir.

ViSenze, perakendeciler ve yayıncılar için görsel ticareti desteklediği için sonuçların böyle oluşması normal görülebilir, ancak, bu teknoloji genelde de kabul görmeye hazırdır. Bizrate Insights verilerine göre, ABD’li tüketicilerin % 12’si bunu denemiş ve yarısından fazlası (%53) teknolojiyi kullanmadığını ama denemekle ilgilendiklerini söylemiştir.

Google Görseller Nedir?

Orjinal adı ‘Google Images’ olan, Google’ın Aralık 2001’de hizmete aldığı, kullanıcıların her türlü ve boyda görsel aramalarını kolaylaştıran bir sorgu türüdür. Google arama motoru, bu hizmetin hazırlanmasında Jennifer Lopez’in 2000 Grammy Ödülleri’nde giydiği elbisenin etkisi kalmıştır. Ve daha sonra bu konuda sorgulara cevap vermek için güncelleme geliştirerek, kullanıcılar görsel arama yapmalarını kolaylaştırmıştır.

gorsel-arama-teknolojisi-tuketicilerde-heyecan-uyandirdi
Görsel aramayı kullanarak ilgili görseller nasıl bulunur?

Aramanızda bir resim kullanarak web’deki ilgili görselleri bulabilirsiniz. Bir görsel, resim araması yaptığınızda sonuçlarınız şunları içerebilir:

 • Benzer görseller
 • Bu görsellerin bulunduğu web siteleri
 • Arama yaparken kullandığınız resmin diğer boyutları
Peki Google’da görsel arama nasıl yapılıyor?

Resimleri sürükleyip bırakarak arama yapabilirsiniz.

Önemli: Resimleri sürükleyip bırakmak için Chrome veya Firefox kullanmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Resim araması yapmak istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızda Chrome veya Firefox gibi bir web tarayıcısı açın.
 2. Google Görseller‘e gidin.
 3. Bilgisayarınızda, arama yaparken kullanmak istediğiniz resmi içeren dosyayı bulun.
 4. Resmi tıklayın.
 5. Fareyi basılı tutun, resmi sürükleyin ve arama kutusuna bırakın.
Bir web sitesindeki resmi kullanarak nasıl arama yapılır?
 1. Bilgisayarınızda Chrome tarayıcıyı açın.
 2. Kullanmak istediğiniz resmin bulunduğu web sitesine gidin.
 3. Resmi sağ tıklayın.
 4. Bu resmi Google üzerinde ara‘yı tıklayın. Sonuçlarınız yeni bir sekmede gösterilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir