HABERLER

Gram Altın Rekor Kırdı! Altın Fiyatları Ne Olur?

Gram altın fiyatları 340 lira seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Vatandaş, yılbaşından bu yana en çok kazandıran altın fiyatlarının merakla ne olacağını bekliyor. Altın fiyatları, yatırımcıların virüsün ekonomik etkilerini gidermeye yönelik politikalara temkinli yaklaşmaları ile birlikte gerilese de Dolar/TL kurunda yaşanan yükselişle altın kuru fiyatları arttı. Gram altında yükseliş sürer mi? 2020 yılında gram altın fiyatları ne olur?  Güncel ons altın analizi ve gram altın yorumu ile en son gelişmeler. İşte detaylar…

Küresel piyasalarda koronavirüs etkisinde fiyatlamalar devam ederken, dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 200,000’e ulaşabileceğini beklentisinin ardından Asya hisse senetlerini ve Avrupa borsalarında sert satışlar görüldü. Altında işlemler, piyasanın geçen hafta fiziki altın tedarik zincirindeki aksaklıkların vadeli piyasada satıcıların metal teslimatı yükümlülüklerini yerine getirememe riskini artırması sonrası meydana gelen kargaşanın ardından sakinleşti. Spot altın fiyatları anlık yüzde 0.45 değer kaybı ile 1620 dolar seviyesinin altında seyrediyor.

Sene başında 1472 dolar seviyesinde bulanan spot altın fiyatları 1703 seviyesine yükselişin ardından küresel piyasalarda oluşan sert satış dalgasında likitide sorunu aşmak isteyen yatırımcıların pozisyon kapatması ile 1456 dolar seviyesine gerileyerek yıl başından bu yana tüm kazançlarını geri almasının ardından yeniden yükselişe geçerek 1600 dolara çıktı. Son üç haftada volatilite artarken Dolar da, tüm piyasalarda likiditeye ve fonlama koşullarına ilişkin endişelerden dolayı  güvenli liman olarak değerlendirildi ve 2016 sonlarından bu yana en iyi aylık performansına yöneldi.

Teknik olarak satış dalgası baskısının yeniden ortaya çıkması ile birlikte ons altında 1613-1600 yakın destek seviyeleri olurken, olası yukarı yönlü hareketlerinde 1640 seviyesi önemli bir direnç noktası bu seviyenin geçilmesi durumunda 1658 seviyesi takip edilecek.

Gram Altın Ne Olur? Güncel Altın Piyasa Analizi

Geçen haftayı 335 seviyesinden kapatan gram altın fiyatlarında yükseliş sürüyor. Ons altın tarafında yaşanan sert geri çekilme ile 299 seviyesini test  eden gram altın fiyatları, buradan aldığı destekle yükselişe geçti ve 340 liraya ulaşarak rekor kırdı. Ons altın fiyatlarında yaşanan yüksek oynaklık ve koronavirüs salgınının etkilerine paralel oluşan satış dalgası TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi ile gram altın fiyatları kazançlarını arttırdı.

Ons altın tarafında 1640 direnç seviyesinin geçilmesi  ve Dolar/TL paritesinde oluşabilecek ataklarda 6.6170 seviyesinin üstüne doğru çıkılması durumunda altın fiyatlarında yükseliş hızlanabilir.

Gram altına analizine teknik olarak bakıldığında, Ons altın bazlı fiyatlamalar aşağı yönlü eğilimi devam eder ve TL’de dolara karşı değer kazanımı sürdürürse gram altın fiyatlarında geri çekilmelerin devam edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Altın fiyatlarında 336 Lira önemli bir destek konumunda bulunurken, bu seviye altında 331-328 Liraya gerileme yaşanabilir. Destek altında fiyatlamalar yapamaması durumundaki aksi senaryoda 340 seviyesi üzerine çıkması gram altını yeni rekorlara taşıyacağı gibi bu durumunda 344-347 Lira direncine yönelik atakları tetikleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir