HABERLER

Gram rekor kırdı, Dolar tarihi zirve seviyesine yaklaştı

Gram altın fiyatları rekorunu tazeledi. Çeyrek altın fiyatları 600 liranın üstünde. Dolar/TL 6,88’i aşarak tarihi rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Türk Lirası, dolar karşısında 6.9020’e kadar geriledi.

Geçtiğimiz hafta IMF’in Türkiye dahil üye ülkelerle ekonomik destek konusunda yapıcı görüşmeler yapıyoruz açıklaması USD/TRY kurunun 6,79’dan 6,62’ye gerilemesini sağlamıştı, ancak yurt içi yetkililerden saha önceki gibi bir borçlanma ve böylesi bir anlaşmanın olmayacağı yönünde açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce gündeme gelen IMF hakkında o defter kapandı ifadesini kullanmıştı.

Hafta sonu BDDK’nın aldığı swap kararı sonrasında Londra swap piyasasında gecelik TL faizleri eksiye düştü. Alınan karar kurdaki yükselişi yavaşlatması beklenirken, USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareket artarak devam etti.

IMF, dün ise açıkladığı küresel ekonomik görünüm raporunda koronavirüs nedeniyle dünya ekonomisinin 2020’de %3 daralma yaşayabileceğini ve bu defa ki küresel krizin daha öncekilerden çok farklı ve zorlu olacağını belirtti. IMF’ten gelen açıklamalar küresel risk iştahını da düşürürken altın tarafındaki yükseliş hızlandı. Gelişen ülke paralarının düşüşe geçmesiyle TL de dolar karşısında değer kaybı yaşıyor. Dolar, Türk Lirası karşısında haftalık yüzde 1.88 aylık olarak yüzde 7.30 değer kazandı.

Haftaya 6,70’e başlayan ve 6,79 seviyesini tekrar test eden USDTRY kuru dün 6,82’ye yükseldi. Bugün ise günlük bazda %1.25 kazançla 6,9010 seviyesine çıkan kur, 13 Ağustos 2018’de yaşanan rekor yükseliş sonrası zirveyi gördü.

Sınırsız parasal genişleme adımlarından destek bulan ons altın fiyatındaki yükselişlerin devam etmesi altın kurlarını yukarı taşırken, TL’nin dolar karşısında 6.90’a gerilemesinin ardından altın fiyatları rekor seviyesini yeniledi.

Güne düşüşle başlayan gram altın anlık fiyatları öğleden sonra yükselişlerini hızlandırdı ve 381 lira seviyesine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Kapalı çarşıda en çok tercih edilen altı türü Çeyrek altın fiyatı 619 TL’den alınıp, 629 TL’den satılırken, cumhuriyet altını fiyatı ise bugün 2.537 TL’den alınıp 2.562 TL’den işlem görüyor.

 

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir