HABERLER

Harker: ABD Ekonomisini Açmak İçin Acele Etmemeli

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomiy kademeli açma planını mantıklı bulduğunu söylerken, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Amerika yetkililerinin ekonomiyi açmak için acele etmemeleri gerektiğini kaydetti. Bir diğer FOMC yetkilisi Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ise salgın karşısında ABD ekonomisinin yardım için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Kashkari yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Trump’ın koronavirüs salgınının ardından ABD ekonomisini yeniden açma planlarının “akıllıca, mantıklı” olduğunu ve bu planların sağlık uzmanlarının tavsiyeleri ile tutarlı olduğunu ifade etti.

Kashkari ayrıca “Başkan’ın planına baktığımda, tavsiyelere paralel görünüyor ve ekonominin yeniden açıklaması yavaş yavaş yapılacak. Virüsün yeniden hızla yayılmasında kaçınılmaya çalışılmasını kesinlikle istiyorum, ancak Başkan Trump’ın aşamalı yaklaşımı mantıklı”

“Ekoonmi Açmak İçin Acele Etmemeli”

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ise koronavirüs salgınında ikinci bir dalgadan yaşanmasından kaçınılabilmesi için Amerikalı yetkililerin ekonomiyi yeniden açmak konusunda acele etmemeleri gerektiğini söyledi.

Harker ayrıca, Fed’in faiz oranlarını ABD ekonomisi tamamen toparlanana kadar düşük tutması gerektiğini savundu. CNBC’ye konuşan Harker, “Para politikası açısından baktığımızda, ekonominin fiyat istikrarı ve tam istihdam hedeflerimize doğru geri toparlanmaya başladığını gerçekten görene kadar faizler düşük kalmalı. Bana göre yapılacak en kötü şey acele etmek olacaktır. Eğer acele edilir ise KOVID-19’da ciddi bir yükseliş durumu olabilir” dedi.

“Ekonomi İçin Daha Fazlasını Yapmaya Açığım”

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, koronavirüs salgını karşısında ABD ekonomisini yardım için ne gerekiyorsa yapılması konusunda açık fikirli olduğunu, bunlar arasında kar amaçlı olmayan kuruluşlara ve mortgage hizmetlerinde yardım yapılmasının da yer aldığını söyledi.

Ancak Kaplan, ahlaki tehlikelere karşı korumada da istediğini, çok fazla risk alarak kendilerini sorunların içinde bulan şirketlerin Fed tarafından kurtarılmaması gerektiğine inandığını belirtti.

Kaplan, “Fed’in kullandıkları yüksek kaldıraçlar nedeniyle sorunlu hale gelen işletmelere müdahalede bulunma bakış açısı konusunda endişeliyim, bana göre bu tür işletmelerin kurtarılması mali otoriteler tarafından yapılmalı” dedi.

Bloomberg TV’ye verdiği demeçte, ABD ekonomisinin 3’ncü çeyrekteyeniden büyümeye başlayacağına inandığını ifade eden Kaplan, işsizlik oranının yüzde 15-19 arasında tepe yapabileceğini de belirtti. Kaplan, işsizlik oranının yıl sonunda yüzde 8’e geri geleceğini tahmin ederken, tüketicilerin ayaklarının üzerine geri kalkmalarının biraz zaman alabileceğini de ifade etti.

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir