HABERLER

Hayvanlara İşkence Yapanlara Ceza Artacak

2020 yılında yapılacak düzenleme ile hayvanlara zarar vermenin cezası arttırılıyor. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, hazırlıkları süren yeni yasal düzenlemeyle hayvanlara işkence yapanlara ve kötü davrananlara yönelik cezai yaptırımların artırılacağını söyledi. 

Tarım ve Orman, Adalet ve İçişleri bakanlıklarının yasa teklifine yönelik çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Bakan Pakdemirli, hayvan haklarına ilişkin Meclis’te bir araştırma komisyonunun da çalışmalar yürüterek raporunu sunduğuna dikkati çekti.

Hayvana şiddetin cezası karşılıksız kalmayacak.

Pakdemirli, ilgili bakanlıkların görüşlerinin tamamlanmasıyla, hayvan haklarına ilişkin yasa teklifinin Meclis’e sevk edileceğini ve yılın ilk çeyreğinde Meclis’ten çıkmasının öngörüldüğünü belirterek, ”Tabii ki hayvanlara işkence yapanlara, kötü davrananlara cezai yaptırımlar artacak. Ben eminim ki hayvan hakları konusunda hassas olan vatandaşlarımızın gönüllerine su serpecek bir yasa olacak” dedi.

YASA TEKLİFİ TASLAĞINDA SON RÖTUŞLAR YAPILIYOR

Meclis’e sunulması beklenen ‘5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanun Değişikliği’ taslağında son rötuşlar yapılıyor. Üzerinde değerlendirmelerin sürdüğü taslakla hayvanlara işkence etmek, kasten öldürmek, dövüştürmek, onlarla cinsel ilişkide bulunmak, nesli tehlike altındaki hayvanları öldürmek ve bir hayvanın neslini yok etmek fiillerinin ”kabahat” kapsamından çıkarılması ve ”suç” kapsamına alınması öngörülüyor.

SUÇLAR PARA CEZASINA ÇEVRİLMEYECEK VE ERTELENMEYECEK

Böylece, hayvanlara işkenceye, acımasızca ve zalimce muameleye 6 aydan 3 yıla kadar, kasten öldürmeye 6 aydan 4 yıla kadar, dövüştürenlere 3 aydan 2 yıla kadar, nesli tehlike altında olan bir hayvanı öldürene 1 yıldan 5 yıla kadar, bir hayvanın neslini yok edenlere 5 yıldan 10 yıla kadar, cinsel ilişkide bulunanlara 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor. Söz konusu suçların adli para cezasına çevrilmesinin ve ertelenmesinin önüne geçilmesi de düzenlemede yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir