HABERLER

HSBC, 2023-2024 yıl sonu DolarTL tahminini açıkladı


Ünlü İngiliz bankası HSBC, dolar/TL (#usdtry) beklentisini 2023 sonu için 29.0 ve 2024 sonu için 32.0 TL olarak öngördü.

Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybedeceğini belirten HSBC, dolar kuru için beklentisini yukarı yönlü revize ederek 2023-2024 yıl sonu #dolartl tahminini açıkladı.

Ticaret dengesinde sürekli bir iyileşme olmaması ve enflasyonda yukarı yönlü sürprizlerin TL’nin son dönemdeki istikrarı için risk oluşturduğu görüşünü dile getiren HSBC, #USDTRY’nin yıl sonunda 29.0’a ve 2024’te 32.0’a yükseleceğini öngörüyor.

Bir önceki raporunda (5 Temmuz 2023), makro verilerdeki bazı iyileşmelerin USD-TRY’nin 27.0-29.0 aralığında yeni bir denge bulma olasılığını açtığını belirten HSBC, iyileşmenin kısa sürdüğünü ifade ediyor.

HSBC raporunda şu görüşler dile getirildi:

“Son veriler, TL’nin son dönemdeki istikrarı için iki açıdan risk oluşturuyor:

  1. Dış ticaret açığındaki keskin artış, makro dengelenme patikası hakkında şüphe uyandırıyor.Temmuz ayında enflasyon keskin bir şekilde hızlandı ve yıllık %47.8 ile beklentilerin üzerinde çıktı.Bu, özellikle yıllık %56 civarında bulunan çekirdek enflasyon rakamları ile birlikte, enflasyon tablosunda dikkate değer bir bozulmad.

    Bu, enflasyonun yılı %60’ın üzerinde bile bitirebileceği anlamına geliyor.

    İkincisi, dünyanın pek çok yerinde enflasyon düşüşünün yaşandığı bir dönemde Türkiye’deki yüksek enflasyon mekanik olarak TL’nin reel efektif döviz kuru (REER) üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir