HABERLER

IMF Başkanı Georgieva: Türkiye İle Yapıcı Temaslarımız Var

Koronavirüsün 1930’larda ki Büyük Bunalım’dan bu yana görülen en kötü resesyonu tetikleyeceğini söyleyen Uluslararası Para Fonu(IMF) Başkanı Christalina Georgieva, koronavirüs salgınının 2020 yılında global ekonomik büyümeyi keskin şekilde negatife döndüreceğini belirtirken, Türkiye ve her IMF üyesi ile yapıcı temaslarını sürdürdüklerini bildirdi.

Koronavirüs salgınının sosyal ve ekonomik etkisi konusunda birkaç hafta öncesine göre daha karamsar bir tablo ortaya koyan Georgieva, hükümetlerin hali hazırda bu salgının ekonomik etkilerine karşı koymak için 8 trilyon dolar büyüklüğünde mali teşvik tedbirleri açıkladıklarını, ancak daha fazlasına ihtiyaç olacağını da vurguladı.

Yaşanan krizin en sert gelişmekte olan piyasaları ve kalkınmakta olan ekonomileri vuracağını öngördüklerini belirten Georgieva, bu ekonomilerin yüz milyarlarca dolar dış yardıma ihtiyaç duyacaklarını savundu.

Gelecek hafta yapılacak IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları öncesinde hazırlanan değerlendirmesini basına dağıtan Georgieva, “Daha 3 hafta önce, 160 üyemizin 2020’de kişi başına milli gelirde pozitif gelişme sağlamalarını bekliyorduk. Bugün, 170’ten fazla ülkenin milli gelirlerinde bu yıl düşüş yaşamalarını bekliyoruz”^ifadelerini kullandı.

Georgıeva, Türkiye’nin IMF’ye karşı olan tutumu ile ile ilgili bir soruya; “Türkiye dahil her üyemizle yapıcı temaslarımız var. Gelecek hafta yapıcı temaslarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir