HABERLER

IMF’den 25 ülkeye karşılıksız borç yardımı

Uluslararası Para Fonu (IMF), 25 üye ülkeye acil borç yardımı sağlayarak karşılıksız 215 milyon dolar vereceğini bildirdi.

 

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, IMF İcra Kurulu’nun koronavirüs  salgını ile mücadelelerinde yardım için 25 ülkeye borç rahatlatma  sağlanmasını onayladığını bildirdi. CCRT çerçevesinde gelecek 6 ayda 25 ülkeye karşılıksız olarak 215 milyon dolar verilecek

Konuya ilişkin açıklama yapan Georgieva, En yoksul ve kırılgan ülkelerin IMF borç yükümlülüklerini gelecek 6 ayda karşılaması için hibe sağlanacağını bildirdi ve bunun ülkelere finansal kaynaklarını acil tıbbi ve diğer yardım çalışmalarına yönlendirilmesine yardımcı olacağını aktardı.

Georgieva, CCRT kapsamında halihazırda 500 milyon dolarlık hibe bazlı borç yardımı sağlanabileceğini kaydetti.

Açıklamada, acil borç hizmeti yardımı alacak ülkelerin Afganistan, Benin, Burkina Faso, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komor Adaları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gambiya, Gine, Gine-Bissau, Haiti, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Mozambik, Nepal, Nijer, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Sierra Leone, Solomon Adaları, Tacikistan, Togo ve Yemen olduğu açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir