HABERLER

İngiltere İçin En Sürdürülebilir Yöntem Çevrimiçi Alışveriş

İngiltere Üzerine Yapılan Araştırma Gıda Alışverişinde En Sürdürülebilir Yöntemin Çevrimiçi Alışveriş Olduğunu Ortaya Koydu.

Koronavirüs salgını sonucunda insanların market girişlerinde uzun kuyruklar oluşturduğu ülkede, süpermarketler büyük talebe karşılık vermekte zorlanmaları nedeniyle satışlara kısıtlama getirdi.  İngiltere’nin en büyük süpermarketleri, Tesco, Sainsbury’s, Waitrose ve Morrison kişi başına üçten fazla gıda ürünü satışına izin vermiyor.

Hollanda’daki Radboud Nijmegen Üniversitesinde, İngiltere pazarı üzerine yapılan bir araştırmaya göre gıda alışverişinde en sürdürülebilir metodun ürünlerin süpermarketten çevrimiçi ortamda sipariş verilerek eve getirtilmesi olduğu ifade ediliyor. Araştırma kapsamında gıda alışverişinde üç temel yöntemin bulunduğu belirtiliyor: Geleneksel yöntem olarak markete gidip ürünleri fiziksel mağazadan almak, süpermarketten çevrimiçi alışveriş yapılması ve marketin ürünleri müşterinin evine getirmesi, paket sipariş firmasından ürünleri çevrimiçi olarak satın almak ve bu firmanın siparişleri getirmesi.

Araştırmacıların bu üç yöntemin CO2 salınımını incelediğine ve İngiltere pazarı açısından en sürdürülebilir yöntemin ikinci yöntem olan süpermarketten çevrimiçi alışveriş yöntemi olduğunu hesapladığına dikkat çekiliyor. CO2 salınımı hesaplanırken ulaştırma, depolama, dağıtım ve paketleme yöntemleri gibi birçok faktörün dikkate alındığı ifade edilirken, tek seferde daha çok ürün alınmasının CO2 salınım oranlarını düşürdüğü belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir