HABERLER

İngiltere Merkez Bankası 15 Baz Puan Faiz İndirdi

Son iki haftada 65 baz puan faiz indirimi. İngiltere Merkez Bankası (BoE), son 10 günde ikinci olağanüstü toplantıyla, politika faiz oranını 15 baz puan indirerek yüzde 0,10’a düşürdü ve varlık alımlarını 200 milyar sterlin artırdı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için faiz oranlarının indirildiği bildiren İngiltere Merkez Bankası,  bankanın rolünün ülkenin şirketlerinin ve hane halklarının ekonomik zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmak olduğu hatırlattı.

BOE tarafından yapılan açıklamada, politika faiz oranının 15 baz puanlık indirimle yüzde 0,25’ten yüzde 0,10’a düşürüldüğü ve varlık alım programının 435 milyar sterlin seviyesinden 200 milyar artırılarak 645 milyar sterlin seviyesine yükseltilmesine karar verildiği aktarıldı.

Banka ayrıca daha küçük işletmelere kaynak sağlamak amacıyla Vadeli Fonlama Programı’nın büyüklüğünü de artırdığını duyurdu.

Ağustos 2016’dan bu yana ilk kaz faiz indirimi gerçekleştiren BoE, 11 Mart’ta olağanüstü toplantıyla, politika faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 0,25’e düşürmüştü.  Bugün yapılan 15 baz puan indirim ile birlikte toplamda 65 baz puan faiz indirimi kararı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir