HABERLER

İnsanların işlerine geri dönmeleri bir kaç aydan uzun sürecek

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, koronavirüs salgınının etkileriyle işsiz kalan milyonlarca Amerikalının işlerine geri dönmelerini birkaç aydan daha uzun süreceğini söyledi.

Ekonominin yeniden açılmaya başlanması ile birlikte virüsün yayılmasında bir hızlanma yaşanmaması halinde ekonomide toparlanmanın biraz ivme kazanabileceğini, insanların daha güvenir hale geleceklerini belirten Daly, enfeksiyon sayısında artış olması halinde insanların daha ihtiyatlı davranmaya başlayacaklarını ve toparlanmanın daha da yavaşlayacağını vurguladı.

Daly, “Hangi senaryo gerçekleşirse gerçekleşsin yavaş bir toparlanma olacak, keskin bir zıplama değil” diye konuştu. İstihdamda toparlanmanın birkaç aydan daha uzun süreceğini ifade eden Daly, en olası senaryoda ekonominin daha fazla desteğe ihtiyaç duyacağını da belirtti.

ABD, koronavirüs salgını sonrası normale dönmeye hazırlanırken,  ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin en yetkili bulaşıcı hastalıklar uzmanı Anthony Fauci’nin, ekonomi faaliyetlerin ve özellikle de okulların çok erken biçimde yeniden  açılmasının tehlikelerine ilişkin uyarılarını, ’’kabul edilemez’’  olarak niteledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir