HABERLER

İstanbul 2019’da dünyanın 44’üncü kongre şehri oldu

İstanbul, geçtiğimiz yıl dünyadaki 424 kongre şehri içinde 40 sıra ilerleyerek 44’üncü olurken, Avrupa’da 27’nci sırada yer aldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul’da bu yıl yapılacak en az bin katılımcılı 6’dan fazla uluslararası toplantı ertelendi.

İstanbul, 2019’da dünyada büyük kongrelere ev sahipliği yapan 424 şehir arasında 44’üncü, Avrupa’da ise 27’nci sırada yer aldı. İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamaya göre,  2021’den itibaren yeni bir kongre ve toplantı takvimi üzerinde çalışıyoruz, hedefimiz ilk 20” denildi.

İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu başkanlığı görevini de yürüten Avdagiç, “ICCA, önemli uluslararası dernek ve birliklerin dönüşümlü toplantılarını dikkate alıyor. Buna göre İstanbul’da 2019’da dünya çapındaki kongre sayısı bir önceki yıla göre yüzde 75 artış gösterdi. Kovid-19’suz 2019 yılında İstanbul’un uluslararası kongre ve toplantı sayısında dünyada 40 sıra birden ilerlediği tescil edilmiş oldu” ifadesini kullandı.

Avdagiç, 2020’de şu ana kadar salgın engeline birçok büyük kongrenin takıldığını belirterek, “Kongre şehirleri arasında peş peşe 3 yıl üst sıralara tırmanan İstanbul’da bu yıl yapılacak en az bin katılımcılı 6’dan fazla uluslararası kongre ve toplantı, Kovid-19 sebebiyle zorunlu olarak ertelendi. Şimdi ilk etapta sosyal izolasyonun ön plana çıktığı küçük çaplı etkinliklerle başlayacağız. Kovid-19 sonrası yeni normalde, 2021’den itibaren tüm ertelemeleri fazlasıyla telafi edecek yeni bir kongre ve toplantı takvimi üzerinde çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir