HABERLER

İstanbul, Avrupa’nın En Misafirperver Şehri Oldu

İstanbul, merkezi İsviçre’de bulunan Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü tarafından yayınlanan “Dünya Sosyal Sermaye İzleme 2019” raporuna göre misafirperverlikte 10 üzerinden 8,6 puan alarak Avrupa’nın en misafirperver şehri oldu.

Kurum, “Sosyal iklim, kişiler arası güven, kemer sıkma politikalarının kabul edilmesi, vergileri ödeme isteği, yerel ekonomiye yatırım, yardımseverlik, arkadaşlık ve misafirperverlik” konularını internet üzerinden katılımcılara sorarak, bunları 1 ile 10 puan arasında değerlendirmelerini istedi.

Bu değerlendirmeye göre çıkan sonuçlar doğrultusunda, kamuya vergilerle ortak finansman sağlama konusunda istekli olan ülkeler sıralamasında Türkiye 6,6 puanla Almanya, Fransa ve İtalya’nın önünde yer aldı.

Misafirperverlik kriterinde Japonya ve Yunanistan 10’ar puan alırken, Türkiye de 8,1 puanla Avrupa’nın en misafirperver ülkelerinden biri oldu. 15 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en büyük şehri olan İstanbul, 8,6 puanla kıtanın en misafirperver metropol kenti olarak belirlendi.

istanbul-avrupanin-en-misafirperver-sehri-oldu

İstanbul’da çok farklı turizm çeşidi bir arada görülmektedir. Bunları kültür, sağlık, kamp ve karavan, alışveriş, eğitim, kruvaziyer, spor ve doğa ile inanç turizmi olarak kategorize etmek mümkündür. Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle dünyanın turizm başkentlerinden olan İstanbul, bu yılın ilk beş ayında 5.5 milyon turist ağırlayarak son beş yılın en yüksek rekorunu kırdı. Turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11 arttı. İstanbul, turizmde 2019 yılında 15 milyon turist hedefine hız kesmeden ilerlerken,  yabancı ziyaretçi sayısı ile Avrupa’da üçüncü; Dünya’da ilk onda yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir