HABERLER

JP Morgan: Türkiye’de Enflasyon Temmuz’da Tek Haneye İnebilir

Enflasyonda düşüşlerin devam edeceğini aktaran ekonomistler, yıllık enflasyonun gelecek aylarda lehte baz etkisiyle kademeli gerileyeceğini, Merkez Bankasının da enflasyondaki düşüş eğilimine göre faiz indirimlerini sürdürebileceğini tahmin ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK tarafından bugün açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık yüzde 0,85, yıllık yüzde 10,94 artarak gerçekleşti.

“Enflasyon Tek Haneye İnebilir”

Ünlü yatırım bankası JP Morgan enflasyon rakamları sonrası yayınladığı müşteri notunda, Türkiye’de bu dezenflasyon trendinin, zayıf talep ve gelecek aylarda küresel emtia fiyatlarını zayıf dövizden gelen baskıyı dengelemesi nedeniyle devam etmesini beklediklerini açıkladı.

JP Morgan, “Türkiye’de yıllık enflasyonun Temmuz’da tek haneye ve yıl sonunda %8,1’e düşmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Merkez Bankası beklentilere bakarak indirime devam eder”

Haluk Bürümcekçi, manşet enflasyonun kur şoku olmadığı takdirde kademeli düşüşünü sürdürebileceğini belirtti.

Son günlerdeki kur artışı ile beraber yılbaşından bu yana kur sepeti değişiminin yüzde 16 civarına yükselmesinin enflasyonu yukarı yönde etkileyen bu faktörün güçlenmeye devam ettiğine işaret ettiğini söyleyen Bürümcekçi, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Merkez Bankasının beklentilere bakarak indirime devam edeceğini belirterek, “TCMB’nin 21 Mayıs’taki toplantı öncesinde açıklanacak yeni Beklenti Anketinde son durumda gelecek 12 ay için yüzde 9,7 ve gelecek 24 ay için yüzde 8,6 olan TÜFE beklentilerinde belirgin düşüş olmazsa, indirim hızını yavaşlatması daha olası görünmektedir.”

“Merkez Bankası faiz indirimlerine devam edebilir”

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ve ekonomist Özlem Derici Şengül, enflasyon verisine ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, talep koşullarının nisanda önemli ölçüde gerilediğini, fiyatlar üzerindeki baskının arz yönlü unsurlardan kaynaklandığını söyledi.

Şengül, ihracatın düşmesi nedeniyle çeşitli ihraç ürünlerinde ise fiyatların gerilediğine şahit olunacağını ifade etti

Gelecek dönemde petrol fiyatların yükselmeyeceği varsayımı altında bu faktörlerin fiyatlar üzerindeki net etkisinin düşürücü yönde olmasını ve gelecek aylarda yıllık enflasyonun gerilemeye devam etmesini beklediklerini söyleyen Şengül, “Yıllık enflasyonun temmuzda tek haneli oranlara gerilediğine ve yıl sonunda enflasyonun yüzde 8’e düştüğüne şahit olabiliriz. Enflasyondaki bu düşüş eğilimi TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla TCMB’nin 21 Mayıs’ta gerçekleşecek Para Politikası Kurulu toplantısında indirimlere devam ettiğini görebiliriz.” şeklinde konuştu.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir