HABERLER

Kaplan: ABD Ekonomisi Yüzde 25-30 Daralır

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD ekonomisinin 2020 ikinci çeyrekte, koronavirüs salgınının yayılmasını önleme çabaları çerçevesinde ekonominin kapanmasına bağlı olarak, yıllık yüzde 25-30 daralmasını beklediğini ve işsizlik oranının yüzde 20 seviyesinde tepe yapacağını öngördüklerini bildirdi.

Yahoo Finance’nin sorularını yanıtlayan Kaplan, ikinci çeyrekte yaşanacak keskin daralmanın ardından ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte yeniden büyümeye başlamasını ve bunun dördüncü çeyrekte de devam etmesini beklediğini ifade etti.

Kaplan, “İşsizlik oranının yüzde 20 seviyesinde tepe yapacağını düşünüyoruz ve yıl sonunda yüzde 8-10 seviyesine yakın olması muhtemel. Bunlar yaklaşık tahminler ve yıl sonunda hala çok yüksek işsizliğe sahip olmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Kaplan, Fed’in büyümeyi teşvik etmek, canlandırmak için ne gerekiyorsa yapacağını ve Fed’in sadece bir kreditör olduğunu ve kredilerin ekonomiye sadece bir noktaya kadar yardım edebileceğini belirterek, “Karşılıksız yardım, bağış şeklinde mali politika gerekli olacak” ifadelerine yer verdi.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir