HABERLER

Kaplan: Toparlanmanın ne kadar hızlı olacağı belirsiz

İkinci çeyrekte ciddi bir ekonomik daralmanın olacağını belirten Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte büyük olasılıkla keskin, şiddetli bir daralma yaşayacağını ve üçüncü çeyreğine başlarında da ekonominin biraz dana daralmaya devam edeceğini söyledi.

CNBC’ye verdiği mülakatta konuşan Kaplan, toparlananın ne kadar hızlı olacağının ise belirsiz olduğuna işaret etti. Şubat ayında yüzde 3,5 olan işsizlik oranının bu süreçte yüzde 10-15 civarına yükselmesinin muhtemel olduğunu da ifade eden Kaplan, işsizlik oranının 2020 yılı sonunda yüzde 8 civarına gerilemesi gerektiğini belirtirken , “Bunun gerçekleştirmemiz biraz zaman alacak”dedi.

Kaplan ayrıca, geçtiğimiz hafta Kongre’den geçen 2,2 trilyon dolar büyüklüğündeki teşvik paketine rağmen, yaşanan kriz ile başa çıkmak için daha fazla mali adımın gerektiğini de savundu.

İstihdam Piyasasının Geri Getirmek Zor

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de çalışanları işlerinde tutmanın ekonomiyi koronavirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak için alınan tedbirler nedeniyle yaşanmakta olan resesyondan ekonomiyi çıkarmak için anahtar olduğunu söyledi.

“2008 krizinden öğrendiğimiz bir şey, milyonlarca Amerikalı işlerini kaybettiklerinde istihdam piyasasını eski seviyesine getirmenin 10 yıldan uzun zaman alabileceği” diye konuşan Kashkari, “Federal hükümetin ve eyalet yönetimlerinin işçileri işlerinde tutma çabalarına odaklanan çok sayıda adım atmalarından gerçekten memnunum” dedi. ABD’de bugün, 2,2 trilyon dolarlık teşvik paketinin parçası olarak 350 milyar dolar büyüklüğünde Maaş Çekleri Koruma Programı devreye sokulacak ve bu program istihdamı korumaları karşılığında küçük işletmeleri geri ödemesiz para sağlayacak.

“İlk Çeyrek Büyük Bir Darbe Alacak”

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD’de işsizlik oranının, koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için ekonominin önemli kısımlarının kapanması ile birlikte yüzde 15’e kadar çıkabileceğini söyledi.

Mester, “Bu rakamları görmek hoş değil, zira insanların bundan gerçekten etkilenmekte olduğunu gösteriyor,” dedi ve “Rakamların iyileşmesi zaman alacak ve ekonomiyi kapatmamızdan dolayı ikinci çeyrekte üretim büyümesinin büyük darbe aldığını göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir