HABERLER

Kashkari: Yardımlar En Çok İhtiyaç Duyanlara Yönlendirilmeli

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ABD hükümetinin yardımının en çok ihtiyaç duyanlara yönlendirilmesi gerektiğini, bu şekilde yardımlarının bir veya iki yıl daha sürebileceğini söyledi.

“Hükümet bu dönemde ekonomiyi destekleyecek kaynaklara sahip” diye konuşan Kashkari, “Bu desteğe en çok ihtiyaç duyanlara ne kadar çok odaklanabilirsek, bu desteği o kadar uzun süre devam ettirebiliriz” ifadelerini kullandı.

ABD Kongresi, KOVID-19 salgınının başından bu yana 3 trilyon dolar civarında acil durum fonunu kullanıma sundu. Kashkari açıklamasında, ABD’nin aşı ve tedavi geliştirilmesinin, genele yaygın test yapılmasının desteklenmesi için ne gerekiyorsa harcaması gerektiğine inandığını da ifade etti.

“Ekonomi Kademeli Şekilde Açılmalı”

CNN’ne konuşan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de ABD ekonomisinde yeniden açılmanın kademeli şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Son global finansal kriz sonrasında olduğu gibi bu krizden sonra da tam istihdam seviyesine geri dönülmesinin 10 yıl veya daha fazla sürebileceği uyarısında da bulunan Daly, “Kamu sağlığı yetkililerini dinlemeliyiz. Ekonomiyi yavaş ancak kademeli şekilde açmalıyız. Eğer bunu yaparsak, 2021 yılında pozitif büyüme göstermemizi bekliyorum” diye konuştu.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir