HABERLER

Koca: Önümüzdeki dönemde iyileşen vakalarımızı açıklayacağım

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri ve alınan yeni tedbirlere ilişkin basın açıklaması yaptı.

Dün itibarıyla toplam 21.345 test yapıldı. Yeni koronavirüs vaka sayısı 1236’a yükselirken, covid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 30’a ulaştı.

Sağlık Bakanı Koca, mücadelede çok ciddi bir deneyim kazanıldığını ve sonuçları daha hızlı öngördüklerini belirterek, “Testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davranıyoruz.”  dedi.

Bu dönemde sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içinde olduklarını, tavanın yüzde 100 oranında olacağını aktaran Koca, “Kadrolarımıza 32 bin personel dahil edeceğiz.” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, vefat eden hastalarda başka rahatsızlıklar bulunduğunu belirterek, özellikle yaşlıları korumak gerektiği mesajını verdi.

Koca, Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık. Büyüklerimden bana kulak vermelerini rica ediyorum, büyüklerimiz önümüzdeki zamanı riske atmaması gerektiğini söyledi.

Çin’den 50 bin ek tarama kiti geldiğini belirten Koca, “Bakan Koca: “Sağlık malzemelerin ihracatı durdurulmuştur. Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır” denildi.

Bakan Koca, “Tedavi sürecinde iyileşen vakalarımız var. Önümüzdeki dönemde iyileşen vakalarımızı da gün gün açıklamaya başlayacağız'” şeklinde konuştu.

“Herkes kendi olağanüstü halini ilan edebilir. İlla bunu devletin ilan etmesi gerekmiyor. Herkes kendi kendi odasında izole edebilir” diyen Koca, şöyle devam etti:

“Çin’den gelen yeni ilaçlar yoğun bakımdaki hastalara veriliyor. Çin’den yeterli miktarda ilaç getirdik. Bugün Çin Büyükelçiliği ile görüştüm ilaç ihtiyacı karşılama noktasında bir gayret içinde olacaklar.”

30 ölüm vakasının içerisinde 90 yaşa kadar  hasta olduğuna dikkat çeken Koca,  “50-60 yaş arasında iki hasta var. Onun dışındaki bütün hastalar 61 yaşın üstünde olduğunu söyledi.

Aşı çalışmaları için 6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldı. Kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlayacağız diyen Bakan Koca şunları kaydetti:

“Solunum cihazlarıyla ilgili Nisan sonu itibariyle 2 bin teslim, toplam 5 bin olmak üzere bir sözleşme yaptık yerli üretim konusunda. Şimdi ilaveten ikinci bir firma söz konusu oldu ve şu anda üçüncü bir firmayla da görüşmeler yapılıyor. Hiçbir kitten, hiçbir laboratuvar testinden ücret almıyoruz, almayacağız, alanlara da izin vermeyeceğiz. Van’da vakamız var, 10’un üzerinde değil. Türkiye genelinde vakaların yoğun göründüğü iller var. Van, bu illerimiz içinde öne çıkan bir il değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir