HABERLER

Koca: Virüs Artık 81 İlimizde

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Tarama çalışmaları hastalığın çok kolay ve hızlı yayıldığını kanıtlıyor. Örnek vereyim: Bir kişi virüsü en az 30 kişiye bulaştırdı. Bunları tespit ettik. Bu kişi virüsten etkilenmedi ama pek çok acıya yol açtı. Birinin sağlıklı görünmesi virüsü taşımadığı anlamına gelmiyor.” dedi.

Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası koronavirüsle mücadele konusunda bilgi verdi.

Koca, “Hayatını kaybedenlerin %80’i 60 yaş üstünde. %75’inin kronik rahatsızlığı  vardı. Örneğin %68’i tansiyon hastasıydı. Halen yoğun bakımda olanların %75’i de 60 yaş üstünde, %63’ü tansiyon hastası. 60 yaş ve üstünün evden çıkmamalarını istiyoruz. Bunun apaçık nedenleri var.” şeklinde konuştu.

“Virüs 81 İle Yayılmış Durumda”

Düne kadar vakaya rastlanmayan ilimiz vardı. Şimdi ise virüsün görülmediği şehir yok. Virüsün artık 81 ilde olduğunu belirten Koca, İki yeni tanı tabloyu değiştirdi. Tüm şehirlerimizde hareketliliği azaltmak zorundayız. Evde kalmak istisnasız her yerde önemli.” diye ekledi.

“Ölüm Oranı Bir Çok Ülkeden Düşük”

Koca, “Türkiye vakalarındaki ölüm oranı şu an %1,58. Bu oran birçok ülkedeki orandan düşük. Almanya, Güney Kore gibi ülkelerde de düşük olan oran, son günlerde artış gösterdi. Yeni hayatlar kaybedebiliriz, fakat biz bu oranı %1,58’in altına çekmek için ısrarla çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir