HABERLER

Konutta son 8 yılın en iyi ilk çeyrek performansı

Yılın ilk üç ayında satılan 341 bin 38 konut, son 8 yılın en iyi ilk çeyrek performansı olarak kayıtlara geçmesinin ardından koronavirüs salgını sonrası satışlarda gerileme bekleniyor.

Kredi faizlerindeki indirimler, konut satışlarında rekorları da beraberinde getirdi. Yılın ilk 3 ayında satılan 341 bin 38 konut, son 8 yılın en iyi ilk çeyrek performansı olarak kayıtlara geçti.

2019 yılı Ağustos ayından itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kademeli olarak faiz indirim sürecine girmesi, konut kredi faizlerinin de gerilemesine neden olurken, kamu bankaları ve özel bankaların da konut faizlerinde indirime yönelmesiyle vatandaşların konuta olan ilgisi arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerinden elde edilen bilgilere göre, bu yılın ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan ilk çeyrekte, toplam 341 bin 38 konut satıldı. Bu rakam, son 8 yılın en iyi ilk çeyrek performansı oldu. Konutların 113 bin 615’inin ocakta, 118 bin 753’ünün şubatta, 108 bin 670’inin de martta satışı gerçekleşti.

Satılan bu konutların yaklaşık 130 binini ipotekli satışlar oluşturdu. Ocak ayında 42 bin 237, şubatta 43 bin 733 ve martta 43 bin 329 ipotekli konut satışı yapıldı.

Konut kredi faizlerinin aylık bazda 0,94-0,95’ler seviyesine kadar düşmesinin, uzun zamandır birikmiş talebi hayata geçirdiğini söyleyen Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, bu durumun etkisiyle Türkiye’de yılın ilk çeyreğindeki konut satışlarının yüksek gerçekleşmesinin normal olduğunu aktardı.

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir