HABERLER

Körfez ülkelerine aylık 4 milyon dolarlık yumurta ihracatı

Türkiye yumurta sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılar, Irak pazarında yaşadıkları sorunları aşmak amacıyla yöneldikleri Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman gibi Körfez ülkelerine aylık ortalama 4 milyon dolarlık satış yapıyor.

Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Rahmi Kula, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balıkesir’in, Türkiye’nin önemli yumurta ihracat merkezlerinden olduğunu söyledi.

Irak pazarında yaşanan sorunların yumurta ihracatçılarını olumsuz etkilediğini belirten Kula, Türkiye’de üretilen yumurtaların yüzde 20-25’inin ihraç edildiği bilgisini verdi.

Yumurtada KDV’nin yılbaşında yüzde 8’den yüzde 1’e çekilmesinin sektöre nefes aldırdığını vurgulayan Kula, “Hem üretici hem de tüketici bazında bu uygulamanın olumlu sinyallerini bu yıl alıyoruz. Üretim planlamasını doğru yaparak hem iç piyasadaki tüketimin hem de ihracatın rutine girmesini bekliyoruz.” dedi.

“Ben çocuklarıma ‘köy yumurtası’ diye satılan yumurtaları yedirmem”

Kula, son dönemde “gezen tavuk” ya da “köy tavuğu” yumurtası denilerek yapılan satışların, kavram karmaşasına yol açtığına dikkati çeken Kula, şunları kaydetti:

“Üstünde kayıt numarası, onaylı işletme numarası olmayan hiçbir ürünü almasınlar. O ürünlerde üretim ve son kullanma tarihi belli değil, bundan dolayı bir anlam karmaşası var. Lütfen veteriner kontrolünde biyogüvenliği olan onaylı işletmelerin yumurtalarını tüketsinler. Pazarlardan işletme numarası belli olmayan yumurtaları almasınlar çünkü tavuğun köyde hangi şartlarda, hangi ortamlarda dolaştığını, hastalığının olup olmadığını bilmiyorsunuz. Veteriner kontrolü yok, riske açık. Ben çocuklarıma ‘köy yumurtası’ diye satılan yumurtaları yedirmem.”

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir