HABERLER

Koronavirüs etkisiyle ticaret ilk çeyrekte yüzde 3 azaldı

UNCTAD, yılın ilk çeyreğine ilişkin küresel ticaret verileri raporunu açıkladı. Buna göre, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) salgını ilk çeyrekte 2019’un son çeyreğiyle kıyaslandığında küresel ticaret değerinde yüzde 3’lük bir düşüşe yol açtı.

Ticarette yılın ikinci çeyreğinde düşüşün hızlanarak ilk çeyreğe göre yüzde 27’ye ulaşmasını beklendiğini belirtilen Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), Aralık’tan bu yana hızlan düşen emtia fiyatları küresel ticarette düşüşte etkili olduğunu kaydetti.

UNCTAD’nın raporuna göre, martta yüzde 33,2 düşen akaryakıt fiyatlarının emtia fiyatlarında düşüşün itici gücü olduğu belirtilerek, mineral, cevher, metal, gıda ve tarımsal ham madde fiyatlarında ise yüzde 4’ten az düşüş olduğu kaydedildi.

Yine mart ayında emtia fiyatlarında yüzde 20’lik bir düşüşün yaşandığına yer verilen raporda, 2008 finansal krizinde söz konusu fiyatlarda en büyük aylık düşüşün yüzde 18,6 olduğu hatırlatıldı.

Kurum, 2008 finansal krizde emtia fiyatlarındaki düşüşün 6 ay sürdüğüne işaret ederek, “Endişe verici bir şekilde, emtia fiyatlarında ve küresel ticaretteki mevcut düşüş eğiliminin süresi ve genel gücü belirsizliğini koruyor.” ifadelerine yer verildi.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir