HABERLER

Koronavirüs İçin 50 Milyar Dolar Bütçe Ayrıldı

Uluslararası Para Fonu(IMF) Başkanı Kristaline Georgieva, koronavirüsün vurduğu ülkelerin sıfır faizli veya düşük faizli kredi taleplerini yerine getirmek için çok çabuk şekilde harekete geçebilecek durumda olduklarını söyledi.

IMF’in çabuk dağıtılabilecek 50 milyar dolar kaynağı bulunduğunu belirten Georgieva, koronavirüsün yayılmasının kontrol altına alınması için tüm ülkelerin hemen ve somut adımlar atmalarına ihtiyaç olduğunu da vurguladı.

“Koronavirüs salgını daha şiddetli hale gelmeden ihtiyati tedbirleri ortaya koymamız gerekli. Koronavirisün ekonomik etkisine ilişkin verilerin çok dikkatli şekilde takip ediyoruz.KOBİ’ler ve işçiler yardıma ihtiyaç duyabilirler” diyen Georgieva, ECB’nin koronavirüse karşı doğru yanıtı vereceğine güvendiğini de vurguladı.

IMF’in 2020 yılında global büyümenin 2019 yılındaki yüzde 2,9’un altında olmasını beklediğini ifade eden Georgieva, revize tahminlerin önümüzdeki haftalarda açıklanacağını duyurdu. 2019’da büyüme, ticaret savaşlarının etkisi ile 2009’dan bu yana görülen en düşük seviyede gerçekleşmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir