HABERLER

Küresel ekonomi koronavirüs nedeniyle bu yıl yüzde 3,2 daralacak

Birleşmiş Milletler (BM), 2020’nin ikinci yarısını kapsayan Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu’nda küresel ekonominin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yıl yüzde 3,2 daralacağı öngörüsünde bulundu.

BM raporda, küresel ekonominin, Kovid-19 salgınının etkisiyle bu yıl yüzde 3,2 oranında keskin bir daralma göstereceği tahmin edilirken, ekonomideki küçülmenin 1930’lardaki Büyük Buhran’dan bu yana en keskin daralma olacağına dikkat çekti ve salgın nedeniyle 2020 ve 2021’de yaklaşık 8,5 trilyon dolarlık kayıp yaşamasının ve son 4 yıldaki kazanımların yok olmasının beklendiği belirtti.

“34 milyondan fazla kişiyi aşırı yoksulluğa itecek”

Raporda, gelişmiş ekonomilerinin bu yıl yüzde 5 küçüleceği, 2021’de ise yüzde 3,4 oranında, ılımlı ve kaybedilen üretimi telafi etmeye yetecek kadar büyüme göstereceği öngörüldü. BM’nin raporunda, gelişmekte olan ekonomilerin ise bu yıl yüzde 0,7 daralacağı, 2021’de yüzde 5,3 büyüyeceği tahmin edildi.

Uluslararası ticaretin de bu yıl yaklaşık yüzde 15 daralacağı tahminine yer verilen  raporda, Kovid-19 salgınının yoksulluk ve gelir eşitsizliğini de artırdığına dikkat çekilerek, salgınının bu yıl büyük ihtimalle 34,3 milyon kişinin “aşırı yoksulluk” sınırının altına düşmesine neden olacağı ve yoksulluk oranındaki artışın yüzde 56’sının Afrika ülkelerinde gerçekleşeceği ifade edildi.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir