HABERLER

Makarna İhracatı Koronavirüsten Etkilenmedi

Kovid-19 makarnada ihracat artışına engel olmadı, Makarnada, yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında iç piyasa talebine öncelik verilmesine rağmen, yılın ilk çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12,23’lük ihracat artışı kaydedildi.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19’un dünya gündemine gelmesiyle makarna başta olmak üzere temel gıda ürünlerine talebin arttığını söyledi.

İç piyasada vatandaşların ürünlere ulaşımının aksamaması için dış satım taleplerini ertelediklerini aktaran Külahçıoğlu, “Sektörümüz, iç tüketimi öncelikli olarak kabul etti. Salgın krizinin ilk gününden beri sıkıntı yaşamadan makarna ihtiyacını karşıladık.” dedi.

En fazla ihracat Venezuela’ya

Türk makarnasının dünyada 160 ülkeye ulaştığının altını çizen Külahçıoğlu, yılın ilk 3 ayında en çok ihracatın Venezuela’ya yapıldığını aktardı.

Külahçıoğlu, stokların bittiğine yönelik gündemi meşgul eden iddiaların zamanla çürütüldüğüne dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Süreç bizim için rahat geçti. İlk birkaç günlük paniğin arkasından gerek bizim açıklamalarımız gerekse de sektörün hızlıca tedbirlerini almasıyla sorunu kısa sürede bertaraf etmiş olduk. Herhangi bir sorun yaşamadan, rafta ürün eksikliği yaşamadan tüm üreticilerimiz hızlıca sevkiyatlarını yaparak iç tüketimi karşıladılar. Her sene ilk 3 ayda yüzde 20’lik ihracat artışı hedefliyoruz. Bu yıl bilinçli olarak ihracatı ötelememiz nedeniyle artış hedefimizin biraz gerisinde kaldık. 2020’nin ilk 3 ayına baktığımızda miktarda 12,23’lük, değerde de yüzde 21,77’lik artış var. İhracat 138 milyon dolardan 170 milyon dolara çıktı.”

Külahçıoğlu, henüz nisan ayı istatistikleri çıkmasa da sanayicilerle yaptıkları görüşmelerde olumlu izlenim aldıklarını belirterek, hem geçen yılın nisan ayına göre hem de 2019’un ilk 4 ayına göre artış trendinin sürdüğünü ifade etti.

Makarna Hakkında En Çok Sorulan 8 Soru ve Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir