HABERLER

Memiş: Gram altın mayısta kademeli geri çekilebilir

Altın fiyatlarında yükseliş sürecek mi? AA Finans Analisti İslam Memiş altın fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulunurken, mayıs ayı için altının ons fiyatında geri çekilmeler, yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Uzman altın yorumu ile gram altın analizi. İşte gram altın hakkında tüm merak edilenler.

Tüm dünyayı etkisini altına alan ve ekonomileri durma noktasına getiren koronavirüs salgını nedeniyle merkez bankaları ve hükümetlerce alınan trilyonlarca dolarlık önlemler, nisanda altının ons fiyatını 1.747 dolarla yaklaşık son 8 yılın en yükseğine çıkarırken, gram altın da 389,5 lira ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Kovid-19 salgını küresel piyasalarda tarihi bir şoka neden olurken, ekonomi otoriteleri de salgının finansal etkilerini azaltmak için bu süreçte olağanüstü önlemler almak zorunda kaldı. Sınırsıl parasal genişlemeden destek bulan altın fiyatları sert yükselişler gerçekleştirirken, martta yatırımcıların teminat kapatmak için altın satmak zorunda kalması, altınının ons fiyatında 252 dolarlık bir dalgalanmaya neden oldu ve 1704 seviyesinden 1452 dolara gerileyen ons altın fiyatları yıllık tüm kazançlarını sildi.

Buradan oluşan alımlar ile destek bulan spot altın fiyatları nisanda ise nispeten rahatlayan finansal piyasalarda alınan önlemlerin etkisiyle altın fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Altının ons fiyatı, yaklaşık son 8 yılın en yükseği olan 1.747 doları, gram altın ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 389,5 lirayı test etti.

Altının ons fiyatı nisanı yüzde 6,95 artışla 1.687 dolardan, gram altın da yüzde 13 değer kazancıyla Ağustos 2018’den bu yana en iyi aylık performansını sergileyerek 379,2 liradan tamamladı.

Gram Altın fiyatları Ne Olacak? Gram Altın Fiyatları Düşer Mi?

Dolar tarafındaki düzeltmenin gram altın fiyatlarında etkili olabileceğini belirten Analist İslam Memiş, altın fiyatlarında bir yorgunluk hissedildiği gibi, kar satışları ve düzeltme hareketlerinin yaşanmasının da olası olduğunu, bu nedenle mayısta altının ons fiyatında 1.520-1.820 dolar aralığını takip edeceklerini söyledi.

Küresel ekonomilerde belirsizliğin sürmesinin, altın fiyatlarında geniş bant aralığını takip etmelerine neden olacağını belirten Memiş, “Mayıs ayı için altının ons fiyatında geri çekilmeler, yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Yükselişlerin devam edebilmesi için 1.720 ve 1.748 dolar seviyelerinin yukarı yönlü kırılması gerekiyor.” diye konuştu.

Mayısta altının gram fiyatında 340-390 lira aralığını takip edeceklerini aktaran İslam Memiş şöyle devam etti:

Gram altının yükselişini sürdürebilmesi için 388 lira seviyesini yukarı yönlü kırması gerekiyor. Altının gram fiyatında da 370-360-350 ve 340 lira seviyelerinden kademeli alımlar gelebilir. Düşüş yönündeki öngörümüz devam ettiğinden yatırımcıya, panik alımları yapmadan sakin ve soğukkanlılıkla düşüşleri beklemesi gerektiğini belirtmek isteriz. Özellikle Dolar/TL’de yaşanabilecek düşüşlerin, altının gram fiyatında iyi alım fırsatları sunacağını tahmin ediyoruz.”

 

Gram Altın Fiyatlarında Hangi Noktalara Dikkat Etmeli! Öğrenmek İçin Tıklayın

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir