HABERLER

Merkez Bankası Faiz İndirimi İle Şaşırttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Para Politikası Kurulu’nun dün yaptığı 100 baz puanlık faiz indirimi ile piyasaları şaşırttığını belirten JP Morgan, yapılan indirimin piyasanın 50 baz puan olan ve kendilerinin 25 baz puan olan beklentilerinin çok üzerinde olduğunu belirtti.

TCMB’nin dün gerçekleştirilen toplantıda faiz indirimindeki motivasyonunun dezenflasyon trendine güven ve ekonomik aktivitede azalışa yönelik endişeler olduğunu değerlendiren JP Morgan, “Offshore ve onshore faizler arasındasi kopukluk da TCMB’yi faiz indirimi konusunda daha rahat yapmış olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Global piyasalardaki ve yurt içindeki zayıf fiyat baskılarının, diğer merkez bankalarının genişlemeci politika duruşlarının da TCMB’nen faiz indirimlerine devam etmesini destekleyici olduğunu aktaran  JP Morgan, “Liradaki zayıflığa rağmen, yıllık enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 8,1’e düşmesini bekliyoruz. Bu tahmine yönelik riskler aşağı yönlü ve bu nedenle biz yıl sonuna kadar kümülatif olarak 75 baz puan dana faiz indirime bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kurum ayıca ileriki süreçte faiz indirimlerinin büyüklüğü ve zamanlamasının çok büyük olasılıkla yatırımcı güvenine ve kura bağlı olacağını vurguladı.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir