HABERLER

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Ne Olur? USD/TRY Teknik Analiz

Yeni haftaya 6.79 seviyesinden başlayan Dolar/TL kurunda düşüş hafta boyunca devam etti. USD/TRY kuru 6,80 direncini aşmasının ardından 6,95’e doğru yükselişini sürdürdü. Dolar/TL  ne olur? Yeni hafta en önemli gündemi Merkez Bankası faiz kararı olacak. Merkez Bankası faiz indirirse dolar ne olur?

 

Koronavirüs tüm dünyada en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor.  Vaka artışında durma veya bir aşı bulunmadığından dolayı  sürecin ne kadar devam edeceği belli değil. Oluşan bu belirsizlik neticesinde de yatırımcılar riskli varlıklardan çıkışı tercih ederek güvenli limanlara geçiş yapıyor. Bu durumdan en çokta gelişmekte olan ülke para birimleri etkileniyor. Gelişmekte olan ülke kurlarında değer kayıpları haftalık bazda yüzde 5’leri geçmiş durumda. Yaşanan gelişmelere paralel TL, dolara karşı haftalık yüzde 4.14, aylık yüzde 8.66 ve yıllık yüzde 21.13 değer kaybetti.

Geçtiğimiz hafta IMF’in Türkiye dahil üye ülkelerle ekonomik destek konusunda yapıcı görüşmeler yapıyoruz açıklaması USD/TRY kurunun 6,79’dan 6,62’ye gerilemesini sağlamıştı, ancak yurt içi yetkililerden daha önceki gibi bir borçlanma ve böylesi bir anlaşmanın olmayacağı yönünde açıklamaların ardından kur kazançlarını geri verdi.

Hafta sonu BDDK’nın aldığı swap kararı sonrasında Londra swap piyasasında gecelik TL faizleri eksiye düştü. Alınan karar kurdaki yükselişi yavaşlatması beklenirken, USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareket artarak devam etti.

Merkez Bankası Kararı Sonrası Dolar Ne Olur? TCMB Toplantısı Ne Zaman?

Merkez Bankası Mart ayında gerçekleşen olağanüstü toplantı kararı ile yüzde 10.75 olan politika faizini 9.75 seviyesine çekmiş ve koronavirüs etkisini azaltmak için bir dizi önlemler açıklamıştı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınarak yerine başkan yardımcılığı görevini yürüten Murat Uysal atanmıştı. Bu atanma ile Haziran 2019’da başlayan faiz indirim sürecinde toplamda 1425 puan faiz indirimi gerçekleştiren Başkan Murat Uysal,  yüzde 24 olan faizleri yüzde 9.75 seviyesine çekti.

Piyasalar merkezin kararına odaklandı. Merkez Bankası toplantısı 22 Nisan Çarşamba saat 14:00’da yapılacak ve Para Politikası Kurulu(PPK) faiz kararını açıklayacak.

Dolar Yorumu Nisan 2020, Dolar/TL’de yükseliş sürecek mi?

Gelişmekte olan ülke para birimleri genel olarak dolar karşısında zayıf bir performans sergilerken hafta başındaki negatif ayrışmanın etkilerini hisseden TL ise dolar karşısında 6,95 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. Kısa vadeli teknik göstergeler bozulmalar başlarken TL üzerindeki baskının hafiflemesi için kurun ilk önce 6.90’ın altına gerilemesi gerekiyor. Aksi bir senaryoda TL’nin destek bulması giderek daha fazla zorlaşarak, üzerindeki baskı artarak devam edebilir. Küresel olarak resesyonun konuşulduğu bir dönemde reel faiz desteğinden yoksun olması da TL’nin cazibesini azaltan bir faktör olarak öne çıkıyor.

TCMB faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankasının olası faiz indirimine piyasaların nasıl bir tepki vereceği merak edilirken, karar sonrası kurda volatilite artabilir. Merkez Bankasından 50 baz puan faiz indirimi beklense de dolar kurunda oluşan yukarı yönlü hareketlerden dolayı faiz artırımı bekleyenler de mevcut. Merkez Bankası 50 bp ve üzeri bir faiz indirime gitmesi durumunda kurda yukarı yönlü hareket hızlanarak devam edecektir. Bu durumda psikolojik seviye olan 7.0010 direnci takip edilecek. Buranın üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 7.10 direnç seviyesine doğru ataklar sürebilir. Merkez Bankasının faiz indirimi yapmaması durumunda kurda 6.81-82 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir. Ancak TL’nin değer kazanımlarını arttırması için bu seviye altında fiyatlamalara ihtiyacı olduğunu belirtmekte fayda var.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

2 thoughts on “Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Ne Olur? USD/TRY Teknik Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir