HABERLER

Mobius: Merkez Bankalarının Adımları Yeterli Değil

Amerikalı ünlü fon yöneticisi ve Mobius Capital Partners LLP’nin kurucusu  Mark Mobius, Koronavirüs etkisi için Merkez Bankalarının çabalarının yeterli olmadığını belirtti.

Yatırım gurusu Mark Robius, CBNC ye verdiği mülakatta,  küresel pay piyasalarında koronavirüs etkisinin bir süre daha devam edeceğini aktardı.

Mobius ayrıca, “Merkez Bankalarının çabaları doğru adım ama yeterli değil” ifadelerini kullandı.

Mobius, ABD pazarlarında yüzde 3-4 daha fazla düşüş olacağını düşündüğünü ancak ABD pazarlarında durgunluk olmayacağını söyledi.

“Düşük Petrol Fiyatları Türkiye İçin İyi”

Düşük petrol fiyatlarının Hindistan, Türkiye, Çin ve diğer bazı ülkeler için iyi olduğunu söyleyen Mobius, “Bazı gelişen piyasalarda iyi şeyler de oluyor tabii ki… Çin’de dâhil, Hindistan, G. Afrika, Türkiye düşük petrol fiyatlarından faydalanıyor. Bu Türkiye için iyi bir şey aslında. Tedarik zincirini düşünecek olursak Çin’deki tedarik zinciri etkilenmesi bir noktada Türkiye’nin Pazar payı anlamında faydalanmasını sağlayabilir. O taraftaki şirketler Türkiye’ye gelebilir. Tabii ki birçok alanda Çin’in yerine geçmesi mümkün değil ama bazı alanlarda makine ve ham madde alanında yapılabilir” dedi

“Altın Fiyatları Dahada Yükselebilir”

Altın’ın çok cazip olduğunu belirten Mobius, “1700’e ulaşan altın fiyatlarının daha da yükselebileceğini söyleyen Mobius birkaç sebebi olduğunu söyledi. Dünya çapında merkez bankaları para arzını arttırıyor kısıtlı altın arzı daha cazip geliyor. Birkaç yeni para birimi var Bitcoin gibi bunlarda artıyorlar bu durum altını daha cazip hale getiriyor. Son olarak da çok düşük faiz oranlarından bahsedebiliriz. Altın çok daha cazip hale getiriyor. Altının karşısındaki argüman size temettü ve faiz vermiyor. Şu an faiz oranları çok düşük bu yüzden altını almak için iyi bir ortam yaratıyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir